ניסוי איראני בשיגור רקטה הנושאת לווין לחלל הוכתר בהצלחה, כך מסרו השלטונות במדינה. מאיץ הלווין יכול לשמש גם לשיגור טילים בליסטיים לטווח ארוך במיוחד וארה"ב ובעלות בריתה מודאגות שטהראן תוכל להשתמש בטכנולוגיה זו כדי לטילים ארוכי טווח

התקשורת באיראן דיווחה היום (חמישי) כי המדינה ביצעה ניסוי מוצלח בטיל שיגור, שיכול לשלוח לוויינים לחלל. "מרכז החלל חומייני נפתח רשמי עם שיגור מוצלח של המשגר סימורג", דווח בטלוויזיה הממלכתית, "הוא יכול לשאת לווין השוקל עד 250 קילו, למסלול בגובה 500 קילומטר מעל כדור הארץ".

הדיווחים על מהות השיגור סותרים. סוכנות הידיעות אי-פי ציטטה את סוכנויות הידיעות תסנים ופארס לפיהן הטיל ששוגר היום נשא לוויין. עם זאת, ב-presstv דווח כי הטיל לא נשא לוויין. כמו כן הרקטה מסוגלת לשמש גם כטיל בליסטי למרחקים ארוכים במיוחד. לפי הסכם הגרעיין שנחתם בז'נבה ב-2013, לא מטיל על איראן מגבלה לפיתוח וניסוי בטילים.

השיגור מגיע בעוד ארה"ב מותחת ביקורת על הניסויים בטילים בליסטיים באיראן. שיגורים מהסוג הזה מותרים תחת הסכם הגרעין שנחתם ב-2015. עם זאת, בכירים אמריקאים טוענים כי הם מפרים את רוח ההסכם. ארה"ב ובעלות בריתה מודאגות מכך שטהראן תוכל להשתמש בטכנולוגיה הזו כדי לפתח טילים ארוכי טווח.

אתמול אמר סגן שר החוץ האיראני והממונה על המו"מ בנושא הגרעין, עבאס עראקצ'י, כי מדינתו תגיב באם אכן תטיל עליה ארה"ב סנקציות. עראקצ'י אמר את הדברים בתגובה לכך שבית הנבחרים והסנאט האמריקני הצביעו ברוב עצום בעד הטלת סנקציות על איראן, רוסיה וקוריאה הצפונית.