משטרת אוסטרליה הודיעה כי עצרה שני גברים מקומיים בתחילת השבוע, החשודים בניסיון להטמין פצצה במטוס נוסעים של חברת התעופה הלאומית של אבו-דאבי. סגן מפקד המשטרה הפדרלית אמר כי ככל הנראה המחבלים תכננו להכניס למטען גם חומרים כימיים

מעצר ואף כתבי אישום הוגשו נגד שני גברים אוסטרלים, שניסו לפוצץ מטוס של חברת התעופה של אבו-דאבי "איתיחאד איירווייז", ולהרעיל את נוסעיו בגז.

ברשת CNN דווח הבוקר (ו') כי מפקד בכיר של דאע"ש בסוריה שלח לשניים חלקים, כולל מטעני נפץ, באמצעות מטען אווירי מטורקיה, במטרה מפורשת לבנות מתקן נפץ מאולתר.

תא הטרור התכוון לבצע את הפיגוע ב-15 ביולי, אך החוליה לא הצליחה להחדיר את המטען דרך מעגלי האבטחה של נמל התעופה.

משטרת סידני הגישה כתבי אישום נגד שני חשודים בגין סעיפים שונים של טרור. שני חשודים נוספים נעצרו במסגרת החקירה, אחד מהם עדיין נחקר ואילו הרביעי שוחרר.

עוד נמסר כי תא הטרור ניסה בנוסף להתקין על מטען הנפץ גם "מכשיר פיזור כימי" שנועד לשחרר גופרית ומימן רעילים בזמן שהמטוס היה באוויר, אך הניסיון ליצור את הרעל היה בשלביו הראשונים, ולא צלח.

"זו אחת התוכניות המתוחכמות אי פעם לפיגוע על אדמת אוסטרליה", אמר סגן מפקד המשטרה הפדרלית, מייקל פלאן.

שר המשפטים מייקל קינן התייחס לאירוע ואמר: "שמירת הביטחון בשדות התעופה באוסטרליה תוגבר. האירוע עלול היה להסתיים באסון. אני מבין שהאוסטרלים מאוד מודאגים עקב הדיווחים. במשטרה טוענים כי היינו מטרה רצינית מאוד של דאעש".

הוא ביקש להזכיר שזהו הסיכול ה-13 שהמשטרה מצליחה לבצע, "בזכות המצוינות של רשויות אכיפת החוק שלנו הצלחנו למנוע פיגוע על אדמת אוסטרליה בשלוש השנים האחרונות".