למרות האבדות הכבדות שספג, חיזבאללה חגג בסוף השבוע את הניצחון הגדול שלו בקרב האסטרטגי בגבול לבנון-סוריה. לצד ההצלחה הצבאית, הארגון הצליח לשקם גם את הפופולריות שאבדה לו ובישראל חוששים מההשלכות • סקירה ותיעוד וידאו

מקור: דף הפייסבוק 'ארץ הג'יהאד'

הימים האחרונים היו טובים מאוד לחיזבאללה. למרות שורת אבדות בלחימה נגד המורדים של ג'בהת אל-נוסרה בגבול לבנון-סוריה (מערב הקלמון, גזרת ערסאל), הארגון נחל ניצחון חשוב מאוד ותרם תרומה משמעותית למיגור המורדים על גבול לבנון.

הניצחון של חיזבאללה על המורדים בגזרת ערסאל חיזק את הארגון בכמה מישורים:
1. מוראלית: שלל חגיגות ותהלוכות ניצחון, גם בסוריה וגם בלבנון, הראו כמה הנהגת הארגון מנסה לרכב על ההצלחה ולעורר את מצב רוחו. וזה מצליח להם. אופורית הניצחון ושחרור הלוחמים שהיו שבויים בידי ג'בהת אל-נוסרה, התפשטה מהר מאוד. מסנוורים מההצלחה, לוחמי חיזבאללה דאגו גם להצטלם עם שלטים בהם מסרים מאיימים כלפי ישראל (ואביחי אדרעי, דובר צה"ל בשפה הערבית).

בנוסף, הכניעה של אנשי ג'בהת אל-נוסרה רק הוסיפה לאופוריה בצד השיעי. תמונות הג'יהאדיסטים כשהם כנועים ומתפנים באוטובוסים שסיפק משטר אסד שודרו ללא הפסקה ברשתות הערביות, כשפעילי חיזבאללה דואגים להצטלם עם דגלים ותותחים מכוונים לעבר האוטובוסים.

2. לגיטימציה: חיזבאללה הוכר בשנה החולפת כארגון טרור ע"י האמריקאים והסעודים. טראמפ הכריז על הסכנה מהארגון והסעודים עצרו תשלומים לממשלת לבנון בגלל התמיכה בחיזבאללה. אך הניצחונות האחרונים בערסאל הציגו את חיזבאללה כמגן לבנון. מגן מפני "הג'יהאדיסטים הסונים הרצחניים", המאיימים לפלוש אל תוך ארץ הארזים ולטבוח באוכלוסייה. חיזבאללה קיבל את הלגיטימציה הפנים לבנונית אותה היה צריך כל כך.

3. ניסיון קרבי: ככל שהמלחמה מתארכת, חיזבאללה צובר יותר ויותר ניסיון קרבי. למרות האבדות הכבדות בערסאל, הארגון הצליח לכבוש את השטח ההררי הקשה, ללא סיוע אווירי, תוך כמה ימים בלבד. הג'יהאדיסטים של ג'בהת אל-נוסרה נכנעו רגע לפני שחיזבאללה הסתער על חמשת האחוזים הבודדים שנשארו בידי נוסרה. צריך לקחת בחשבון שג'בהת אל-נוסרה של ערסאל הוא לא ג'בהת אל-נוסרה של אידלב (שם הוא חזק בהרבה), אבל כל זה לא מוריד מההישג של הארגון.

מה הלאה? נותר לקוות שההצלחה הזו לא תעלה לאיראנים לראש. המטרה האיראנית, לפתוח חזית נוספת מול ישראל בגולן הסורי באמצעות חיזבאללה, נמצאת כעת על אש קטנה. זה לא שהם לא מנסים, אלא שכעת ההתנגדות למהלך הזה היא גדולה – גם מכיוון ישראל וגם מכיוון האמריקאים.

נותר לקוות רק שההצלחות האחרונות לא יחזירו לשיעים את התיאבון.

בוידאו: "תהלוכות הניצחון" של חיזבאללה לאחר שיחרור השבויים.

קרא עוד בנושא:
//www.jdn.co.il/breakingnews/865266