על פי דיווח ב"ניו יורק טיימס" ההצלחות האחרונות בתוכנית הטילים של המדינה המבודדת נובעות ממנועים מתקדמים שרכשה צפון קוריאה בשוק השחור ממפעל נשק אוקראיני. אוקראינה מכחישה: "אין שום בסיס לטענות, זו פרובוקציה רוסית"

הצלחת ניסויי הטילים האחרונים שביצעה צפון קוריאה התאפשרה לאחר שהמדינה המבודדת רכשה בשוק השחור מנועי טילים מתקדמים ממפעל באוקראינה, כך דיווח היום (ב') הניו יורק טיימס.

על פי הדיווח, המתבסס על דו"ח מומחים ועל חוות דעת מודיעיניות מסווגות, המנועים סופקו ממפעל (Yuzhmash) האוקראיני לצפון קוריאה, אשר שימשו אותה לעריכת שני ניסויים בטילים בליסטיים בין-יבשתיים ביולי השנה.

על פי מחקר שפרסם מומחה לטילים במכון הבינלאומי למחקרים אסטרטגיים (IISS) מייק אלמן, בשנתיים האחרונות החליפה צפון קוריאה את ספקי החלפים ואת תכנון הטילים שלה, ככל הנראה בעקבות מספר כישלונות בשיגורים בשנים שקדמו להן, כשעל פי הידוע חלק מהכישלונות נבעו מחבלה של ארה"ב בשרשרת האספקה והתקפות סייבר על השיגורים עצמם.

חוקרים שניתחו את תמונות הטילים שפרסמה באחרונה צפון קוריאה הגיעו למסקנה שעיצוב המנועים החדשים נלקח מזה שבעבר שימש את תכנית הטילים הסובייטית.
מאז הדחתו של נשיא האוקראיני הפרו-רוסי ויקטור ינוקביץ' בשנת 2014, מפעל הנשק בבעלות המדינה האוקראינית נקלע לקשיים.

רוסיה החלה לבטל משלוחים והמצב שיחק לטובתה של צפון קוריאה שקפצה על המציאה.

"סביר מאוד להניח שהמנועים הללו הגיעו מאוקראינה לידיה של צפון קוריאה", הסביר אלמן. "השאלה שעולה היא כמה מנועים מחזיקים הצפון קוריאנים והאם אוקראינה אכן מסייעת להם".

בנוסף בכדי לחזק את טענתו, הציג אלמן תחקיר של האו"ם ולפיו צפון קוריאה ניסתה לגנוב מידע סודי על טילים ממפעל הטילים האוקראיני.

שני צפון קוריאנים נעצרו, ולפי האו"ם, המידע שהם ניסו להוציא נגע ל"מערכות טילים, מנועי דלק נוזלי, כלי חלל ומערכות אספקת דלק לטילים".

יועצו הבכיר לביטחון לאומי של נשיא אוקראינה הכחיש מעורבות של מדינתו בתוכנית הטילים של צפון קוריאה: "אין שום בסיס לטענות וכנראה מדובר בפרובוקציה של שירותי הביון הרוסיים כדי לטייח את הפשעים שלהם עצמם", אמר היועץ אלכסנדר טורצ'ינוב.