נתניהו: אנו מצפים להמשך שיתוף פעולה עם הממשל המצרי – החמאס: כעת ייעצר השיתוף הפעולה עם האוייב – תגובות מארה"ב, צרפת בריטניה ואיראן

מושכים לכיוון – בעוד שהמצריים מנסים לעכל את הבשורה על נשיאם החדש, מתחילות להגיע תגובות מכל רחבי העולם לנשיא החדש מוחמד מורסי. מדינות ידידותיות וכאלו שפחות ניסו כל אחד למשוך את החבל לצידם.

קרא עוד:

[postim]

מיד אחר ההכרזה על מורסי כנשיא מצרים, הביעה תנועת החמאס את ברכותיה על הניצחון הגדול. ראש ממשלת חמאס, איסמאעיל הנייה, התקשר לנשיא הנבחר והביע את ברכתו על הניצחון. הנייה אמר כי הוא מקווה שהאירועים יביאו יציבות וביטחון לעם המצרי. "זוהי תחילתו של עידן חדש במצרים", הוסיף בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, "כעת ייעצר שיתוף הפעולה הביטחוני עם האויב ותהליך הנורמליזציה בין המדינות יעוכב".

בין החוגגים היה גם משרד החוץ של איראן. עלי אכבר סאלחי, שר החוץ של איראן אמר בתגובה לניצחון של תנועת האחים המוסלמים, "תנועת המהפכה של העם המצרי הובילה לעידן חדש ולשינוי במזרח התיכון כולו". "זהו השלב הסופי של ההתעוררות האיסלאמית", אמר שר החוץ האיראני.

מצידה של ישראל הגיעה תגובה די מאופקת, "ישראל מעריכה את התהליך הדמוקרטי במצרים ומכבדת את תוצאותיו", נמסר מלשכתו של נתניהו, "ישראל מצפה להמשך שיתוף פעולה עם הממשל המצרי על בסיס הסכם השלום בין שתי המדינות שהוא אינטרס של שני העמים ותורם ליציבות באזור". יצויין, כי הודעה מיוחדת נמסרה לשרי המשלה, ובו הוראה שלא להגיב על הנעשה בקהיר, מעבר לתגובה הרשמית של לשכת ראש הממשלה.

אל הברכות הצטרף גם דובר הבית הלבן. בדבריו הביע רצון לעבוד עם הנישא הנבחר וחברי ממשלתו. "אנו מאמינים כי חשוב למורסי לפעול להשגת אחדות במדינה ולמען שוויון זכויות לכולם", אמרו האמריקנים, "נעמוד לצד העם המצרי במאבקו הצודק להגשמת שאיפותיו לחיות חיים של כבוד, ולמלא אחר ההבטחה שגלומה במהפכה".

גם בצרפת מברכים את הנשיא החדש. נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר כי ארצו מוכנה לעבוד עם מורסי והביע תקווה כי "השינוי שהחל בשנה שעברה במצרים יימשך עד לביסוס שיטה דמוקרטית ופלורליסטית, שתקדש את שלטון החוק".

שר החוץ של בריטניה, וויליאם הייג, הגדיר את בחירתו של מורסי כהיסטורית וקרא לכיבוד זכויות העם המצרי. "אני מברך את מחויבותם של המצרים לכיבוד התהליך הדמוקרטי ואת מחויבותו של מורסי עצמו להשגת המשימה הקשה שממתינה לו". הייג אמר, כי "חשוב שהממשלה שתיבחר תבנה גשרים בין כל החברים שמרכיבים את החברה המצרית".