זו ההערכה הרווחת במערכת הביטחון לנוכח ההישגים האחרונים של אסד ובעלי בריתו בשדה הקרב. מדובר על שינוי מוחלט של תפיסת המערכת בשנים האחרונות לפיה בתום מלחמת האזרחים סוריה תחולק למספר אוטונומיות, ואסד ישלוט רק באחת מהן

תפנית בהערכת המצב של מערכת הביטחון: לאחר 6 שנים בהן התפיסה הרווחת היתה שעם תום מלחמת האזרחים בסוריה, המדינה תחולק למחוזות אוטונומים שרק באחד מהם ישלוט אסד, הרי שכעת ההערכה היאשאסד ובעלי בריתו ישלימו השתלטות מחודשת על מרבית שטחי סוריה עד סוף שנת 2018 – כך מפרסם הבוקר העיתון 'ישראל היום'.

ע"פ הדיווח, ההערכה העדכנית מגיעה על רקע כמה תהליכים אזוריים ובינלאומיים, ובראשם הפסקת הסיוע האמריקני לארגוני המורדים בסוריה ואובדן עניין אמריקני בנעשה במדינה, הפסקת תמיכת המדינות הסוניות במאבק נגד משטר אסד, וכמובן הסיוע הצבאי האדיר שקיבלו כוחות אסד ממוסקבה ומטהרן.

"השינוי בהערכות מערכת הביטחון כעת מגיע על רקע מהלכים נוספים שהתרחשו לאחרונה, בין השאר העובדה שהעניין שמגלה ממשל ארה"ב בראשות דונלד טראמפ בסוריה פחת מאוד, בייחוד לנוכח בעיות פנימיות של ממשל הנשיא החדש והעיסוק הגובר שלו בצפון קוריאה, אשר עדות לו התקבלה רק שלשום בלילה עם שיגור טיל צפון־קוריאני. ממשל טראמפ, על פי פרסומים בעת האחרונה, אף הנחה לעצור את אספקת הנשק לארגוני המורדים בסוריה, באופן שפוגע במאמציהם להילחם בממשל", כך בדיווח.

בוידאו: מל"טים איראנים תוקפים כוחות דאע"ש בסוריה

כזכור, מוקדם יותר השבוע אמר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, למזכ"ל האו"ם שביקר בישראל: "אנו נמצאים במצב רגיש מאוד, מאחר ואיראן מנסה לקבוע מציאות חדשה בסוריה ולשנות את המאזן הגיאו-אסטרטגי באזור באופן שישפיע על ישראל, ואין לנו כוונה לאפשר את זה.

איראן מתכננת לבנות בסוריה בסיסי חיל אוויר וחיל ים, להחדיר אלפי שכירי חרב שיעיים וליצור פרוזדור בינה לבין סוריה ולבנון דרך עיראק, שיאפשר לה להבריח אמצעי לחימה מתוחכמים ומדויקים, ולבסס הגמוניה שיעית שתאיים על כל מדינות האזור, בראש ובראשונה על ישראל. אנו עדים בשנים האחרונות לניסיונות חוזרים ונשנים של איראן להבריח אמצעי לחימה ללבנון דרך סוריה, ובמקביל להקים מפעלים לייצור נשק מדויק בלבנון עצמה. המציאות הזו היא בלתי נסבלת מבחינתה של מדינת ישראל, ואנו נחושים למנוע כל איום על ביטחונם של אזרחי ישראל".