הסופה שהטביעה את העיר הרביעית בגודלה בארה"ב חלפה, וכעת מתחילים לאמוד את הנזקים הבלתי-נתפסים שהיא הותירה אחריה. ההערכות הן כי הנזק שגרמה הסופה בטקסס יפגע בתוצר הלאומי של ארצות הברית ויוריד ממנו קרוב לאחוז

ארצות הברית מכירה היטב את מחירם הגבוה של אסונות טבע. בעיקר כאשר מדובר בסופות הוריקן. הסופה האחרונה שפקדה את טקסס ופגעה בעיקר ביוסטון, הבירה העסקית של המדינה, עלולה להיות אחד מאסונות הטבע היקרים בהיסטוריה של ארץ האפשרויות (והאסונות) הבלתי מוגבלות.

למרות שעדיין אין הערכה ממשלתית רשמית, ניתן כבר להעריך שהנזק גדול אפילו מנזקן של סופות מפורסמות דוגמת קתרינה שפגעה בניו-אורלינס וסנדי שפגעה באחת-עשרה מדינות בחוף המזרחי של ארצות הברית ואף השביתה את המסחר בבורסת ניו-יורק.

ביזנעס שימושי

אקיו-ווט'ר, חברה לחיזוי מזג אוויר, סבורה כי היקף הנזק יהיה אף גדול יותר מאשר שתי הסופות שהוזכרו לעיל גם יחד. באקיו סבורים כי הנזק יסתכם בסופו של דבר בכ-160 מיליארד דולר. אך יותר מהנזק הפיזי המיידי, השפעת הסופה על התוצר הלאומי של ארצות הברית עשויה להגיע קרוב לאחוז מכלל התוצר וזאת בשל הזמן הרב שיידרש לשיקום התשתיות, מה שימנע מהמשק לחזור לפעילות רגילה.

מה גם שההערכות הן שהנזקים עדיין אינם סופיים ואזורים רבים עדיין נתונים לסכנת שיטפונות והצפות בשל העובדה שמפלס המים בנהרות אינו חוזר למצבו הרגיל. בנוסף, נזקי חברות ביטוח אלמנטרי עלולים להיות גבוהים בשל כמות הרכבים העצומה שנהרסו בסופה. ההערכות הן כי מדובר במאות אלפי רכבים ואולי אף חצי מיליון שסיימו את חייהם על הכבישים.

אך הנזק הגדול ביותר נגרם לתעשיית הנפט והתעשיות הפטרוכימיות המבוססות על תעשיית הנפט והגז. השפעת הפגיעה בתעשיות הללו עשויה לבוא לידי ביטוי בכלל ארצות הברית שכן במדינת טקסס ושכנתה לואיזיאנה שוכנים מפעלים שאחראים על כארבעים אחוזים מכלל התעשייה הפטרו-כימית בארצות הברית שמהווה מקור לחומרי גלם לתעשיות שונות.

מקור: http://bizzness.net/

קרא עוד בנושא:

טקסס שוקעת: שכונות שלמות ביוסטון הוצפו, אלפים חולצו • צפו בתיעוד

ההוריקן בטקסס: עיירת הנופש המפורסמת נחרבה • תיעוד מבהיל

הסופה בטקסס • סכרים ביוסטון נפרצו, מספר הנספים עלה ל-18