שליח חב"ד ומשפחתו באי האקזוטי מצאו עצמם בשבת האחרונה בסכנת חיים ממשית בעקבות ההוריקן 'אירמה'. זק"א, משרד החוץ וגורמים נוספים הצליחו להוביל לחילוצם מהאי, לא לפני שהמבצע כמעט ירד לטימיון ברגע האחרון • לסיפור המלא

בני משפחתו של שליח חב"ד הרב משה חיינוביץ' המאייש את אחד מבתי חב"ד האקזוטיים ביותר בעולם, חולצו במהלך השבת במבצע דרמטי וזאת לאחר הפעלת קשרים בינלאומיים על ידי זק"א וקבוצת ווטסאפ שנפתחה בשבת.

האי הקריבי 'סן מרטן' ממוקם בחלקו הצפוני של קבוצת האיים הקאריביים, מתחלק בריבונות בין צרפת והולנד. כמובן, שגם שם ישנו בית חב"ד, המופעל על ידי הרב משה חיינוביץ'. בימים האחרונים התפנו מרבית התושבים והתיירים הרבים מהאי, בעקבות הסופה ההולכת ומתקרבת.

שליח חב"ד חשב כי עוצמת הרוחות תהיה חלשה יותר מהמתואר, לכן החליט להשאר יחד בני משפחתו, אשתו וחמשת ילדיו בגילאי 1-8 – בביתו שבמרכז האי.

פלורידה ערוכה לסופה; האם מיאמי תינצל ברגע האחרון?

לאחר כניסת השבת החלו הרוחות העזות לנשוב בעוצמה רבה מאוד ובני המשפחה עברו במהירות לבית חב"ד שנמצא במיקום גבוה יותר, אולם בשל הלחץ, שכחו כי המבנה נמצא במהלך שיפוצים – כך שבני המשפחה נפלו מן הפח אל הפחת.

פיקוח נפש דוחה שבת: שליח חב"ד באי הממוקם בצפון מזרח הים הקריבי שנפגע בעבר כבר שש פעמים בסופות הוריקן בעשרים השנים האחרונות, פנה מיד למטה העולמי של חב"ד בניו יורק וכן לארגון זק"א בבקשת עזרה לחילוץ של בני משפחתו מהאי שדרכי התעבורה אליו באוויר ובים נסגרו.

לצורך מבצע החילוץ נפתחה בשבת קבוצת ווטסאפ ייעודית למבצע חילוץ טראס אטלנטי. לקבוצה חוברו הרב מנדי קוטלרסקי מנהל מטה חב"ד העולמי, יו"ר זק"א יהודה משי זהב, מתי גולדשטיין ודוד רוז ממטה הבינלאומי של זק"א, צבי גלוק ודוד קושניר מארגון עמודים, אייזיק לידר ממונסי, יעקב וימיסברג מרשות חירום לאומית, לשכת סגן שרת החוץ ציפי חוטובלי, חדר המצב של משרד החוץ, שגריר ישראל והנספח הצבאי בהולנד ועוד.

בשלב ראשון נעשו מאמצים עילאיים להשיג מטוס פרטי שיסכים לנחות באי ברוחות העזות. אחרי שעות של חיפושים הצליח הרב אייזיק לידר מארה"ב להשיג מטוס פרטי עם 8 מקומות ישיבה שהסכים לנחות באי בתוך הסערה ולחלץ את בני משפחת השליח. אולם המטוס לא קיבל אישור נחיתה מההולנדים וחזר כלעומת שבא.

"זו הייתה אכזבה מסויימת" אומר יהודה משי זהב, "לאחר שעות של פעילות, עד שאיתרנו מטוס פרטי שהסכים לטוס לאזור, ההולנדים לא אישרו את הנחיתה". בארגון זק"א לא התייאשו, פנו לגורמים רבים בהם גם למשרד החוץ הישראלי על מנת שיסייע בחילוץ בני המשפחה שזעקו לעזרה, אולם גם השגריר הישראלי והנספח הצבאי הישראלי בהולנד, לא הצליחו להשיג אישור נחיתה למטוס החילוץ.

לאחר שעות רבות של פעילות בינלאומית, הצליחו ליצור קשר עם טייס שהביא ציוד הומניטרי לאיזור, שלאחר שיכנועים רבים הסכים לקחת את בני המשפחה. זה נחת באזור, וחילץ את שרה אשתו של השליח וחמשת ילדיהם. השליח בעצמו העדיף להישאר באיזור על מנת שיוכל לסייע ליהודים אחרים כאשר בני משפחתו נמצאים במקום בטוח וללא סכנה.

אולם דא עקא. לאף אחד מהגופים לא היה מושג לאן חולצו בני המשפחה. שוב אחרי מאמצים התברר שבני המשפחה הונחתו בפורטו ריקו במקום מבטחים.

אחרי כמה שעות הגיע למוקד זק"א עוד קריאה לעזרה מ'סן מרטן'. באי המושך אליו המוני תיירים בכל שנה, שהו עוד קבוצה של יהודים מארה"ב וקנדה בהם סטודנטים יהודים בבית הספר לרפואה ואנשי עסקים מקומיים שנקלעו לסערה מבלי יכולת חילוץ. הללו רוכזו בבית הספר לרפואה באי.

ושוב החלו מאמצים בינלאומיים לחילוצם. רק כשעתיים לפני יציאת שבת, מטוס אמריקאי שהביא לאי ציוד הומניטרי, חילץ למעלה מ-150 בני אדם בהם גם את הקבוצה היהודית.