מסרים סותרים מוושינגטון: מצד אחד כינה אמש טראמפ את הסכם הגרעין "אחת העסקאות הגרועות אי פעם", מצד שני הוא חתם על המשך ההקלות במסגרת הסכם הגרעין ומצד שלישי הורתה ארה"ב על סנקציות ספציפיות נגד מספר חברות ואישים איראנים

לאן מועדות פניו של נשיא ארה"ב בסוגיה האיראנית? אמש הביע נשיא ארה"ב פעם נוספת את התנגדותו להסכם הגרעין שחתם אובמה עם איראן ב-2015 וכינה אותו "אחת העסקאות הגרועות שראיתי אי פעם". בשיחה עם כתבים בבית הלבן הוא הוסיף: "איראן הפרה את רוח הסכם הגרעין, לא נעמוד מהצד בשקט".

למרות הדברים החריפים, חתם טראמפ פעם נוספת על חידוש ההקלות לאיראן במסגרת ההסכם, חידוש שמתבצע מידי 4 חודשים. במשרד החוץ האמריקני מיהרו להבהיר כי אין להסיק מכך שבחודשים הקרובים הממשל לא יפעל מעשית נגד ההסכם.

בד בבד הורתה ארה"ב אמש על סנקציות חדשות נגד 11 אישים וגופים איראנים בשל תמיכה בתכנית הטילים של טהרן.

כזכור, בתחילת השבוע דיווחנו כי מיד לאחר שיסיים את ביקורו במדינות דרום אמריקה ימשיך נתניהו לניו יורק, שם ינאם בעצרת הכללית של האו"ם, כשגם פגישה עם נשיא ארה"ב על הפרק.

"הסוגיה המרכזית של ראש הממשלה בביקור הצפוי בארצות הברית היא לדרוש להקפיא או לשנות את הסכם הגרעין עם איראן", אמר שר התחבורה והשר לענייני מודיעין, ישראל כץ. בראיון ל'רדיו ללא הפסקה' הוסיף כץ: "הלקח מהמתרחש בקוריאה הצפונית הוא ברור, הידברות ופשרות עם דיקטטורות שפועלות להשגת יכולת גרעינית לחציית סף ושינוי כללי המשחק אינה עובדת. במידה ולאיראן יהיה נשק גרעיני אנחנו נמצא את עצמו במצב של מזרח תיכון גרעיני, הנשק עלול להגיע לארגוני טרור כמו חיזבאללה. זה הזמן של ראש הממשלה לדרוש מארצות הברית לשנות את הסכם הגרעין ולהכריז שלא יהיה לאיראן לעולם נשק גרעיני".

כץ הרחיב על המצב הרגיש והדילמות העומדות בפני הנשיא טראמפ: "הסכם הגרעין כיום מאפשר לאיראן לעמוד בהסכם וליצור נשק גרעיני בעתיד. לכן המסקנה היא שחייבים לקטוע דבר כזה לפני שהוא מגיע לבשלות כמו בקוריאה הצפונית. עם דיקטטורות אתה לא יכול לעשות הסכמים, הנשיא טראמפ שוקל בכל מקרה את האופציה לבטל את ההסכם, עמדתו של הנשיא כעמדתנו, ראש הממשלה צריך להעלות את הדברים בצורה ברורה בפגישתו עם הנשיא ולפעול לצעדים בנושא. ארצות הברית היא המעצמה המובילה וכשהיא מבצעת סנקציות העולם מגיב לה. שינינו את סדר העדיפות של מערכת הביטחון בידיעה שצריך להחזיר את איראן לראש סדר העדיפויות. הנשיא אסד פועל בימים אלה לחתום על הסכם עם איראן בדומה להסכם שנחתם עם רוסיה, מדובר על עשרות אלפי אנשים שמאיימים על ישראל".