הלילה (שעון ישראל) שיגרה צפון קוריאה טיל בין-יבשתי שחלף מעל חופי יפן. גורמים רשמיים בארה"ב מעריכים הבוקר (ו') כי הטיל שוגר למרחק הרב ביותר אי פעם. באו"ם קראו לכינוס מהיר של מועצת הביטחון במטרה לדון בפרובוקציות הנמשכות מצד הדיקטטורה המבודדת

הטיל הבליסטי הבין-יבשתי בו עשתה פיונגיאנג שימוש בשיגור האחרון שוגר למרחק הרב ביותר אי פעם, כך מערכים גורמים רשמיים בארה"ב.

הטיל, שעף מעל שטחה של יפן, נחת באוקיינוס השקט.

ממשיכה להתגרות: צפון קוריאה שיגרה טיל נוסף שחלף מעל יפן


בחודש יולי, בניסוי הקודם בו שוגר טיל שהתעופף מעל לשטחה של יפן, נעשה שימוש בטיל דומה למרחק בינוני. בשני המקרים, הטיל נורה מהבירה פיונגיאנג.

בניסוי הבליסטי האחרון, הטיל עף למרחק של 3,700 קילומטר משטחה של קוריאה הצפונית, והגיע לגובה של 770 קילומטר לפני שנחת באוקיינוס השקט.

לשם ההשוואה, גואם, אי הנמצא בשליטת ארה"ב, נמצא במרחק של 3,380 קילומטרים משטח צפון קוריאה.

הניסוי הגרעיני חולל רעידת אדמה אשר הורגשה היטב בסביבה.

אך מה שהפתיע את החוקרים הוא זעזוע נוסף שהורגש בהר מנטאפ שבו נערך הניסוי שמונה וחצי דקות לאחר מכן, והותיר את הסיסמולוגים מבולבלים – כך דווח במגזין nature.

הרעידה הראשונה, שנגרמה כתוצאה ישירה של הפיצוץ, היא החזקה ביותר שנמדדה לאחר ניסוי גרעיני מאז ומעולם, וחזקה פי כמה וכמה מגלים סיסמיים שעוררו ניסויים קודמים של צפון קוריאה.

לפי המכון הגאולוגי האמריקאי, עוצמת הרעידה הראשונה הייתה 6.3 בסולם ריכטר, ועוצמתה של השנייה – 4.1 בסולם ריכטר.

בעולם ממשיכים לגנות את הניסוי הבליסטי האחרון מצד קוריאה הצפונית.

דובר מטעם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אמר כי בריטניה זועמת על הפרובוקציות הממושכות מצד פיונגיאנג. "עתה כדאי להתמקד בעבודה מול סין כדי שתמיד בהטלת לחץ על צפון קוריאה למתן את פעילותה הצבאית".

באו"ם, קראו להגביר את הלחץ על פיוגניאנג. ארה"ב ויפן קראו לכינוס מהיר של מועצת הביטחון במטרה לדון בפרובוקציות הנמשכות מצד הדיקטטורה המבודדת.