דיון מיוחד בוועדת העלייה, על האנטישמיות המתגברת בצרפת - עליה קשה באירועי האנטישמיות מאז הפיגוע בטולוז

הצרפתים מגזימים – יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות ח"כ דני דנון, קיים היום (רביעי) דיון בנושא התגברות האלימות על רקע אנטישמי בצרפת, בהשתתפות שגריר צרפת בישראל כריסטוף ביגו.

קרא עוד:

[postim]

בדיון חשף דנון נתונים חדשים וקשים בנוגע לאנטישמיות בצרפת שהוכנו במחלקת המחקר והמידע של הכנסת. דנון אמר כי "מהנתונים עולה כי מספר כלל התקריות על רקע אנטישמי שהתרחשו בצרפת בין החודשים ינואר-מאי 2012 עמד על 274, והיה גבוה בכ-53% ממספר התקריות מסוג זה בתקופה המקבילה אשתקד (179)". הטבח בבית הספר היהודי בטולוז התרחש באמצע תקופה זו, ביום שני כ"ה באדר.

לדברי דנון, "האנטישמיות בצרפת מרימה ראש ועלינו לגדוע אותה מהשורש. מדינת ישראל לא תעמוד מהצד בזמן שהעולם חוזר לפוגרומים של שנות ה-30". דנון פנה אל שגריר צרפת כי "אתם אחראים על מיגור האנטישמיות במדינתכם. אל תתנו לתופעות אלימות נגד יהודים להרים ראש- תעצרו את האנטישמיות לפני שיהיה מאוחר מדי".

שגריר צרפת בישראל כריסטוף ביגו השיב כי "הטבח בטולוז הביא לעלייה של עשרות אחוזים במקרים אנטישמיים, ויש להילחם באנטישמיות מהשורש". הוא תאר את פעילותה הענפה של ממשלת צרפת למיגור האנטישמיות, שהביאה לדבריו לירידה משמעותית במספר התקריות האנטישמיות מ-1000 תקריות בשנת 2002 לכ-300 בלבד בשנה שעברה.

ביגו הדגיש כי מעבר להגברת הפעילות מול בתי המשפט והמשטרה, יפעלו לחינוך מהגיל הצעיר למניעת תופעות אנטישמיות, ועמד על שיתוף הפעולה עם הארגונים היהודיים בצרפת. "צרפת גאה בקהילה היהודית הכי גדולה באירופה החיה בקרבה ותורמת לתרבותה ולכלכלתה. הממשלה הנוכחית והקודמת רואות בביטחונה של הקהילה היהודית ערך חשוב של הרפובליקה". דנון הוסיף לדברי ביגו כי "יש להמשיך ולאבטח את בתי הכנסת ובתי הספר של יהודים בצרפת", וביגו השיב כי "500,000 אירו הושקעו בנושא ואני מקווה שנמשיך עם זה גם בשנה הבאה".

פייר בסננו, נשיא הפון-סוסיאל היהודי בצרפת ומייסד ארגון עמ"י ישראל הוסיף כי "ממשלת צרפת הקצתה תקציב גדול למיגור האנטישמיות, וחוקקה חקיקה מחמירה בתחום מעבר לכל יתר מדינות אירופה ". הוא הדגיש כי "זו תהיה קטסטרופה אם יהודי צרפת יעלו לישראל מתוך בריחה ולא מתוך בחירה. חשוב לשפר את חינוך ילדי צרפת ללחום בגזענות ובאנטישמיות, וחשוב ש-30 אלף ילדים יהודיים בצרפת יהיו מאובטחים כך שימשיכו ללמוד בבתי הספר היהודיים מבלי להצטרך להוריד את הראש ולהסתיר את יהדותם. באינטרנט קיימת בעיה אמתית במסגרתה דוחפים את חופש הביטוי לקיצוניות". ח"כ דניאל בן סימון (העבודה) ציין כי "יש תחושה שמעמידים את צרפת לדין במיוחד לאחר האירוע בטולוז. צרפת אפשרה ליהודים יותר מאשר כל יתר מדינות אירופה להרים ראש ולרכוש השכלה".

נציגת הסוכנות היהודית אריאל די פורטו, גילתה כי מאז הטבח בטולוז לא חלו שינויים בהיקף העלייה מצרפת, העומדים על כ-2,000 לשנה, ובסוכנות מקווים שמספר זה יושג גם השנה. היא הדגישה שעליית יהודי צרפת אינה עליית מצוקה. יעקב חגואל, ראש המחלקה לאנטישמיות ופעילות ציונית בהסתדרות הציונית העולמית אמר כי "לאחר אירוע טולוז שלחה ההסתדרות הציונית העולמית שליח צעיר לבית הספר בקהילה. אנחנו מחזקים את המוטיבציה של הקהילה שהתרסקה, ומעודדים את המשך החקיקה למיגור האנטישמיות בצרפת, כדי למנוע חזרה לתקופות החשוכות בהיסטוריה של העם היהודי".

ברנרד זנזורי, מנהל פדגוגי "תקוותנו" בצרפת, ציין כי יש לזכור שהיהודים בצרפת אינם מתלוננים על בדיחות, איומים וקללות שהם חווים יום-יום על רקע אנטישמי.

דב מימון, עמית בכיר במכון למדיניות העם היהודי גילה כי "בדו"ח של המכון לתכנון מדיניות שהוצג בממשלה השבוע, עולה חשש כי אם לא תגובש מדיניות כוללת למיגור האנטישמיות במדינות אירופה, ישחקו הקהילות היהודית, יסתגרו בתוך עצמן, יורידו פרופיל-יהודי וחלקן יהגרו. המגמות כתובות על הקיר".

עוד עלה מנתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת כי כ-60% מכלל התקריות על רקע אנטישמי שהתרחשו במהלך החודשים מארס-אפריל 2012 בצרפת בוצעו במהלך עשרת הימים שלאחר תקרית הירי בבית-הספר "אוצר התורה" בעיר טולוז שבה נרצחו 4 יהודים. בנוסף, כ-55% מהתקריות האלימות על רקע אנטישמי שהתרחשו בין החודשים ינואר-מאי 2012 בצרפת היו פעולות רצח או ניסיון רצח, אלימות ופיגוע או ניסיון פיגוע.

יו"ר הוועדה דנון אמר כי הוא "מעריך את הפעילות החשובה שנעשית בצרפת, אך הנתונים שהתגלו הם קשים ביותר ולא יכולים להמשך. יש לפעול בצורה נחושה ועקבית על מנת לצמצם את התופעה. הוועדה תעקוב אחר נושא זה ותבחן אם עד סוף שנה זו יחול שיפור בנתונים".