לדברי גורמים אמריקאים רשמיים, הסרטון שמציג שיגור טיל מוצלח על ידי הכוחות האיראנים, והופץ בשבוע שעבר, הוא למעשה סרטון ישן מלפני 7 חודשים המתעד ניסוי אחר שכשל • לטענתם, איראן מעולם לא הצליחה לשגר טיל בליסטי בהצלחה

(בוידאו: התיעוד המפוברק מתוך הטלוויזיה האיראנית)

רשת "פוקס" האמריקנית דיווחה הלילה (שלישי) כי הסרטון שהפיצה הטלוויזיה הממלכתית באיראן שבו נראה שיגור מוצלח של טיל בליסטי חדיש – הוא זיוף. על פי הדיווח, גורמים רשמיים בממשל האמריקני אישרו כי הסרטון הוא למעשה סרטון ישן מלפני שבעה חודשים שתיעד ניסוי בליסטי אחר שכשל.

על פי הגורמים, איראן מעולם לא הצליחה לשגר טיל בליסטי בהצלחה. בשבוע שעבר ערכה איראן מצעד צבאי ברחובות טהרן שבו הוצג לראווה הטיל החדש עליו נאמר כי הטווח שלו הוא כ-2,000 ק"מ וכי הוא יכול לשאת מספר סוגים של ראשי נפץ. מספר ימים לאחר המצעד שוחרר הסרטון בו נטען כי בוצע ניסוי מוצלח, אך כאמור, הממשל האמריקני מטיל ספק באמינות הסרטון.

מפקד חיל האוויר במשמרות המהפכה באיראן אמר לסוכנות הידיעות הממלכתית כי הטיל "חורמשאר" מסוגל להגיע לטווח של 2,000 קילומטרים ולשאת כמה ראשי נפץ. עם זאת, אחד הגורמים טען כי הטווחים של הטיל שנראה בסרטון קצרים בהרבה. "אני לא יודע מדוע האיראנים משקרים לגבי הטווחים, אולי כדי שהאירופים לא יתרגזו".

כזכור, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ תקף בחשבון הטוויטר שלו את השיגור וכתב: "איראן ערכה ניסוי לטיל בליסטי שמסוגל לפגוע בישראל. האיראנים עובדים יחד עם צפון קוריאה. לא בדיוק ההסכם שחתמנו עליו". טראמפ ניצל את ביקורו בעצרת הכללית של האו"ם בסוף השבוע ושוחח עם מנהיגי העולם על עמדתו השלילית לגבי הסכם הגרעין עם איראן. טראמפ לא הגיב לדיווח אודות זיוף הסרטון.

נשיא איראן חסן רוחאני תקף את אמירותיו של טראמפ באו"ם והשיב לו: "איראן לא תהיה הראשונה להפר את ההסכם, אבל היא תגיב באופן נחרץ ונחוש להפרה כזו של כל אחד מהצדדים. הממשל האמריקני פוגע באמינותו בכך שהוא מפר את המחויבויות הבינלאומיות".רוחאני עקץ את טראמפ והוסיף: "יהיה מצער מאוד אם ההסכם ייהרס על ידי טירונים מסוכנים שנכנסו לעולם הפוליטי".