עשרות אלפים פונו מבתיהם, ראש הממשלה טען שגורמים חיצוניים אחראים למעשה, דיווחים שונים טוענים כי מל"טים הטילו רימונים, ועיתונאי מקומי מסביר כי מדובר במתנת יום הולדת • מה גרם לפיצוץ הענק במחסן הנשק הגדול של אוקראינה?

שריפת ענק שפרצה במחסן תחמושת במרכז אוקראינה גרמה לשורה של פיצוצים והובילה לפינוי אלפי תושבים מבתיהם. ראש ממשלת אוקראינה וולודומיר גרויסמן רמז שייתכן שהשריפה נגרמה מפעולת חבלה שיזמו אויבות המדינה, והעיתון הבריטי "דיילי מייל" דיווח שבממשלת אוקראינה טוענים שמל"טים רוסיים הטילו רימונים על מחסן התחמושת וגרמו לשריפה.

בעקבות הפיצוצים העזים בשלישי ערב נצפו כדורי אש שהאירו את השמיים. גם למחרת עדיין היתמר עשן שחור גדול מעל אזור מחסן התחמושת. הרשויות סגרו את המרחב האוויר באזור ויניצה בעקבות המצב. ארבע בנייני מגורים ניזוקו בשריפה, אבל לא דווח על נפגעים למעט שתי נשים שנפצעו מרסיסים.

הרשויות באוקראינה פינו 30 אלף בני אדם מבתיהם בעיר ויניצה, שנמצאת במרחק 190 קילומטרים דרום-מערבית לבירה קייב, והפסיקו את זרם אספקת החשמל והגז באזור לאחר שמחסן התחמושת הגדול במדינה החל לעלות בלהבות ביום שלישי. התקשורת המקומית באוקראינה דיווחה שכ-188 אלף טונות תחמושת אוחסנו במחסן, כולל רקטות גראד. יותר מאלף כבאים ואנשי המשמר הלאומי פעלו לכבות את שריפת הענק.

ראש הממשלה גרויסמן רמז בישיבת הקבינט שייתכן שמדובר בפעולת חבלה ואמר שאוקראינה נמצאת במלחמה ושהיא מצפה שהאויבות שלה "יעשו כל מה שביכולתן להחליש אותנו". בעוד ראש הממשלה האוקראיני היה זהיר בדבריו ולא ציין במפורש מי לדעתו עומד מאחורי שריפת הענק במחסן התחמושת, יש באוקראינה מי שלא היסס לעשות זאת.

העיתונאי יורי בוטוסוב, טען שהשריפה נגרמה מהצתה מכוונת והפנה אצבע מאשימה לעבר רוסיה. הוא אפילו טען שהשריפה הייתה "מתנת יום ההולדת" של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין ליריבו האוקראיני, שחגג יום הולדת ביום שלישי – היום שבו פרצה השריפה במחסן התחמושת הגדול במדינה. "מחסן התחמושת הגדול ביותר של צבא אוקראינה הותקף", אמר העיתונאי. לדבריו, "האויב ממשיך לתקוף את התשתית הצבאית של אוקראינה".

"הקטסטרופה תמנע מאיתנו גישה למחסן נשק גדול", אמר בוטוסוב. "זו התקפה חזקה על היכולת ההגנתית של אוקראינה. פוטין החליט לשלוח את ברכותיו לפורושונקו ביום זה". לא מדובר בפעם הראשונה. רק לפני כמה חודשים, פונו מבתיהם כ-20 אלף בני אדם במחוז חרקוב במזרח אוקראינה בשל סדרת פיצוצים במחסן צבאי. התובע הצבאי טען אז שהפיצוץ נגרם כתוצאה ממעשה חבלה.

//www.jdn.co.il/news/world_news/888577