טראמפ: "ביטול הסכם הגרעין – אפשרות ריאלית מאוד"

לאחר שביום שישי הודיע נשיא ארה"ב כי אינו מתכוון לאשרר מחדש את ההסכם עם איראן, רמז טראמפ כי ביטולו הסופי של ההסכם הוא מהלך ריאלי שעשוי לקרות בקרוב. דובר הפרלמנט האיראני: "למדינתנו יש תכונית למקרה שבו וושינגטון תיסוג מההסכם"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס היום (ב') לסוגיית הסכם הגרעין עם איראן, לאחר שביום שישי כבר הודיע כי לא יאשרר אותו מחדש וכי בכוונתו להטיל על סנקציות על המדינה. "ביטול סופי של הסכם הגרעין עם איראן היא אפשרות ריאלית מאוד", אמר טראמפ.

כזכור ביום שישי הודיע טראמפ כי כאינו מתכוון לאשרר את הסכם הגרעין עם איראן. "לא נמשיך במצב שבסופו נגיע לעוד אלימות ולפריצת דרך בתוכנית הגרעין האיראנית. הוריתי לממשל לפעול מול הקונגרס ובעלות בריתנו כדי להתמודד עם הפגמים בהסכם על מנת שאיראן לא תשיג נשק גרעיני", אמר.

טרם הנאום שנשא טראמפ הציג הבית הלבן את עקרונות האסטרטגיה החדשה של ארה"ב כלפי איראן סביב נושא הגרעין. במסמך שפורסם הודגש כי "ממשל טראמפ לא יחזור על הטעויות שעשו ממשלים בעבר בנוגע לאיראן".

"בעשור וחצי האחרון, מדיניות ארצות הברית העדיפה להתמודד עם האיומים לטווח הקצר שנשקפו מהקיצונים הסונים, ולא מהאיומים לטווח הארוך של הכוח הצבאי האיראני", נכתב במסמך. "בעשותה כך, ארה"ב התעלמה מההתפשטות המתמדת של ארגוני החסות האיראניים במזרח התיכון.

"לאחרונה, המשטר האיראני האיץ את פריסתן של רשתות אלה בנשק הרסני, בין היתר באמצעות ניסיון להקים גשר יבשתי בין איראן ללבנון ולסוריה. ממשל טראמפ יתמודד עם כל האיומים הנשקפים מאיראן וינסה להביא לשינוי בהתנהגות המשטר האיראני", נכתב בהמשך המסמך.

הממשל הדגיש כי מטרתו "לנטרל את ההשפעה הבלתי יציבה של ממשלת איראן, ולהתמודד עם התוקפנות שלה, ובפרט עם התמיכה שלה בטרור ובמיליטנטים", כלומר חיזבאללה וארגונים פרו איראניים אחרים.

בתוך כך, דובר הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני אמר: "לאיראן יש תוכנית במידה וארה"ב תיסוג מהסכם הגרעין. ארה"ב תתחרט על כך".

ראש הממשלה נתניהו הגיב בחיוב לנאומו של טראמפ: "אם ההסכם עם איראן יישאר ללא שינוי, דבר אחד בטוח – בעוד מספר שנים, המשטר הזה יחזיק בארסנל של נשק גרעיני", אמר, "זה איום חמור על עתידנו המשותף. טראפ יצר אפשרות לתקן את הדיל המסוכן הזה, להשיב לאחור את האגרסיביות של איראן ולעמוד מול תמיכתה בטרור. זו הסיבה שישראל מברכת על ההזדמנות הזאת. זו הסיבה שכל ממשלה אחראית, וכל אדם המודאג מהשלום והביטחון, צריך לעשות כך גם כן".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *