שר המשפטים הספרדי, רפאל קטאלה, הכחיש היום כי ההוראה לעצור שני פעילים קטלאנים בולטים התומכים בהיפרדות ספרד נבעה ממניע פוליטי. גורם בקטלוניה: "זוהי חרפה שמתאימה יותר לטורקיה, מאשר למדינה שחברה באיחוד האירופי"

בית המשפט העליון של ספרד הורה אתמול (שני) לעצור שני מנהיגים בתנועה לעצמאות קטלוניה, הנמצאים בחקירה בחשד להסתה. התביעה מאשימה את השניים, ראש המועצה הלאומית הקטלאנית, ג'ורדי סנצ'ס, וראש תנועת "אומניום קולטורל", ג'ורדי קושארט, בתכנון משאל העם בתחילת החודש בעניין עצמאות המחוז, אותו מחשיבה הממשלה במדריד כלא חוקי. תנועתו של קושארט אישרה את דבר מעצרו.

מוקדם יותר דרשה התביעה בספרד לעצור את מפקד משטרת קטלוניה הנמצא בחקירה גם הוא בחשד להסתה, ללא אפשרות לשחרור בערבות, אך שופט עליון דחה את בקשתה והורה רק להחרים זמנית את דרכונו.

שר המשפטים הספרדי, רפאל קטאלה, הכחיש היום (שלישי) כי ההוראה לעצור שני פעילים קטלאנים בולטים התומכים בהיפרדות ספרד נבעה ממניע פוליטי, על רקע הסערה סביב תוצאות משאל העם בחבל. "מדובר בעניין משפטי בלבד, ולא פוליטי", אמר השר הספרדי לעיתונאים במדריד.

המעצרים עוררו ביקורת רבה בקטלוניה, אך השר הספרדי הדף את הטענות ומסר: "אלה לא אסירים פוליטיים. הפסיקה של בית המשפט נבעה כתוצאה מעבירה שהם ביצעו, כך שמדובר בעניין משפטי". מנגד, גורם קטלאני בכיר בברצלונה שוחח עם כאן 11 בעקבות המעצרים ותקף בחריפות את מדיניות הממשלה במדריד. לדברי הגורם, "זוהי חרפה שמתאימה יותר לטורקיה, מאשר למדינה שחברה באיחוד האירופי".

סגנית ראש ממשלת ספרד, סוראיה דה סנטה-מריה, הודיעה בצהריים כי לממשלת קטלוניה יש עד יום חמישי כדי לסגת מכוונתה לצאת לעצמאות, לפני שמדריד תחל בצעדים לביטול המעמד העצמאי של המחוז. דבריה מגיעים לאחר שהבוקר התחמק נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון ממתן תשובה לאולטימטום של ממשלת ספרד, שדרשה שיבהיר את עמדתו בנושא עד 11 בבוקר. בתגובה אמרה סנטה-מריה: "לא כל כך מסובך לענות 'כן' או 'לא" לשאלה הזו". לדבריה, עליו להשיב כעת אם הכריז על עצמאות עד יום חמישי.

מלחמת העצמאות: מאות פצועים במסגרת הצבעת העצמאות בקטלוניה