סוכנות הידיעות 'רויטרס' מדווחת כי בעקבות המהלומות הצבאיות שספגו השבוע הכורדים בצפון עיראק, פנה ראש הממשלה לטראמפ, מרקל ופוטין, בבקשה שיסייעו להם בנשק ואמצעים נוספים. "מדובר בנקודה אסטרטגית שחשובה לנו הנוכחות שם"

בצל התבוסות הצבאיות שספגו הכורדים במהלך השבוע האחרון מצבא עיראק, תבוסות שבמסגרתן השתלט צבא עיראק על מספר ערים מרכזיות באוטונומיה הכורדית שבצפון המדינה, פנה ראש הממשלה למנהיגי העולם במטרה שיסייעו לכורדים בנשק ובאמצעים נוספים – כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס.

ע"פ הדיווח, ראש הממשלה נתניהו שוחח עם מנהיגי ארה"ב, רוסיה וגרמניה (טראמפ, פוטין ומרקל), והסביר להם כי האוטונומיה הכורדית בצפון עיראק היא "נקודה אסטרטגית חשובה עבור ישראל במערכה מול הציר השיעי" וכי "דריסת הרגל במקום – חשובה לנו מאוד". עוד על האינטרסים הישראלים באזור ראו בהרחבה כאן.

כזכור, ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמביעה תמיכה רשמית בהקמת מדינה כורדית עצמאית. לפני למעלה מחודש פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה לפיה ישראל תומכת בהקמת מדינה כורדית עצמאית. "ישראל תומכת במאמצים הלגיטימיים של העם הכורדי להשיג מדינה משלו", אמר נתניהו בהודעה. ראש הממשלה התבטא בעבר בזכות הכורדים לעצמאות – ביוני 2014 בנאום במכון למחקרי ביטחון לאומי אמר נתניהו כי הכורדים ראויים למדינה משלהם. פקידים ישראלים בכירים ציינו שדבריו של נתניהו משקפים את המדיניות הישראלית המוצהרת והרשמית בנושא.

שורה של בכירים ישראלים, בהם הנשיא המנוח שמעון פרס ושר הביטחון אביגדור ליברמן, התבטאו בשנים האחרונות גם הם בדבר זכות הכורדים לעצמאות. לפני כמה שבועות התבטאה בנושא שרת המשפטים, איילת שקד, בכנס במרכז הבינתחומי בהרצליה. "האינטרס של ישראל וארה"ב הוא שתקום מדינה כורדית, קודם כל בעיראק. הגיע הזמן שארה"ב תתמוך בדבר הזה", אמרה שקד.

מבחן הכסף: ההסבר הכלכלי להתנגדות לעצמאות הכורדים והקטלונים

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, איים בעקבות הדברים להקפיא את תהליך נרמול היחסים עם ישראל אם לא תחזור בה מתמיכתה במדינה עצמאית לכורדים. "אם ישראל לא תשקול מחדש את תמיכתה בעצמאות כורדיסטאן, טורקיה לא תבצע כל צעדים ביחסים עמה", אמר ארדואן, יממה לאחר קיום משאל העם באוטונומיה הכורדית בצפון עיראק על עצמאות החבל.

בנאומו הזכיר ארדואן את ישראל כמה פעמים ואמר כי הנפת דגלי ישראל בהפגנות התמיכה במשאל העם "לא תציל" את הכורדים בצפון עיראק מפני הסנקציות שטורקיה תטיל עליהם. הוא הוסיף כי ישראל ו"מפלגת הפועלים הכורדית" (פ-ק-ק) הם שני הגורמים היחידים שתומכים בעצמאות כורדיסטאן – דבר שמראה כי אין כל לגיטימציה בינלאומית למהלך. "כשנטיל עליהם סנקציות ולא יישאר להם אף מקור הכנסה, שילכו לראות מה ישראל יכולה לתת להם", אמר ארדואן.

ארדואן שב על איומיו לעצור את הזרמת הנפט מכורדיסטן, שמייצאת בכל יום מאות אלפי חביות נפט דרך טורקיה אל השווקים ברחבי העולם. לפי תחנת הטלוויזיה הכורדית "רודאו", תוצאות ראשונות מצביעות על כך שיותר מ-90% מקרב המצביעים – 72% מבעלי זכות הבחירה – בחרו בעד התנתקות מעיראק. תוצאות סופיות צפויות להתפרסם רק ברביעי, אך בבגדאד כבר הבהירו כי הם שוללים משא ומתן על חלוקת המדינה.

טורקיה, וגם איראן, חוששות כי המהלך יתדלק את השאיפות הבדלניות בקרב הכורדים בשטחיהן, והיום העלה ארדואן את רף האיומים. "ההחלטה לקיים את משאל העם, שהתקבלה ללא התייעצויות, היא בגידה", אמר ארדואן, שהביע את אכזבתו מהמהלך של מנהיג החבל מסעוד ברזאני.

"כאשר נתחיל בסנקציות נגד הממשל הכורדי, לא יישאר בידים אף מקור הכנסה", הזהיר. "אז מה יכולה ישראל להציע להם? הם יינטשו כשנתחיל להטיל את הסנקציות שלנו, זה ייגמר כשנסגור את ברזי הנפט, כל ההכנסות שלהם ייעלמו והם לא יוכלו למצוא מזון כשהמשאיות שלנו יפסיקו להגיע לצפון עיראק".