יממה לאחר שעשרות שרים לשעבר, 4 שרים מכהנים ו-11 נסיכים נעצרו בחשד לשחיתות, מצא נסיך נוסף את מותו בהתרסקות מסוק יחד עם עוד 8 בכירים • וכאילו לא די בכך, החות'ים בתימן שיגרו טיל לעבר שדה התעופה בריאד • סקירה ותיעוד

על סף פיצוץ: האירועים הדרמטים של הימים האחרונים בסעודיה מביאים את חוסר היציבות בממלכה – לשיא. זה התחיל בהתפטרותו של ראש ממשלת לבנון במהלך ביקורו במדינה, צעד שהגביר את סף המתיחות בין ריאד לטהרן. נמשך בשיגור טיל ע"י המורדים החות'ים, הנתמכים ע"י איראן, מתימן לעבר שדה התעופה בריאד (הטיל אמנם יורט אך שיגורו מצביע על עליית מדרגה בלחימה בתימן, לחימה שהיא למעשה בבואה לקרב האמיתי בין סעודיה לאירן. כתבה נרחבת – בהמשך) ובמעצרם של כמה עשרות בכירים – בהווה ובעבר – במסגרת חשד לשחיתות, ומסתיים – לפי שעה – בהתרסקות מסתורית של מסוק שעל סיפונו היו נסיך סעודי יחד עם כמה בכירים בשלטון.

בוידאו: שיגור הטיל לעבר שדה התעופה בריאד

אם נבודד לרגע את האירועים החיצוניים, קרי: התפטרות חרירי ושיגור הטיל לעבר שדה התעופה, נמצא שגם ההתרחשויות הפנימיות יכולות להתברר כדרמטיות וככאלו שישנו את פניה של סעודיה. לא פחות.

נפתח בגל המעצרים ההמוני: מדובר על מהלך שהתבצע בהוראתו ובפיקוחו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן, בנו המועדף ויועצו הקרוב של המלך. העצורים הם כמה עשרות שרים בכירים בעבר, יחד עם עוד 4 שרים מכהנים ו-11 נסיכים של בית המלוכה, ביניהם הנסיך המיליארדר אל-ואליד בן טלאל, מי שמוגדר הערבי העשיר בעולם והנסיך מותעב בן עבדאללה, מי שסומן כיורש העצר עד שאיבד במפתיע את מקומו למוחמד בן סלמאן.

הנימוק הרשמי למעצרים הוא מלחמה בשחיתות תוך קשירת שמם של העצורים לפרשיות שונות בעבר, אך לכולם ברור שמדובר על צעדים שנועדו לחזק את כוחו של יורש העצר ולמנוע התגבשות אופוזיציה בבית המלוכה. בנוסף, חלק גדול מהעצורים נחשבים לשמרנים, בעוד המלך הנוכחי ויורש העצר חותרים לרפורמות שבאות לידי ביטוי בשורה של תקנות וחוקים מתקדמית (יחסית) שאושרו לאחרונה. המעצרים, כך להערכת מומחים, נועדו למנוע התנגדות ליוזמות הללו.

אם המעצרים ישיגו את המטרה האמיתית שלהם, לאמור: דחיקת השפעתה של האופוזיציה הפוטנציאלית מבית המלוכה, אזי לא יהיה מופך להעריך שבעוד כמה שנים הם יתבררו כנקודת מפנה בכל הקשור להפיכתה של סעודיה לפחות דתית ונוקשה ממה שהיתה בעשרות השנים האחרונות.

בוידאו: הבכירים הסעודים והנסיך בדרכם למסוק

כאמור, בהתרסקות מסוק מסתורית אמש בגבול תימן סעודיה מצא את מותו נסיך בעודי נוסף, יחד עם 8 בכירים בעבר ובהווה. הרשויות במדינה טוענות כי סיבת ההתרסקות אינה ידועה וכי היא נחקרת כעת, אולם יש מי שטוענים שמדובר למעשה בחיסול. הראיות לכך הן נסיבתיות בלבד ומסתמכות על האירועים האחרונים, כשההערכות הן שיחלפו כמה ימים עד שיתברר – אם בכלל – מה באמת התרחש שם.