במהלך ביקורו ביפן, דיבר נשיא ארצות הברית בחריפות נגד תוקפנותה של צפון קוריאה וזכה לתמיכה גורפת ממקבילו היפני, שינזו אבה: "הגיע העת לנטוש את הדיאלוג עם צפון קוריאה ולהפעיל לחץ"

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע היום (ב') במהלך ביקורו ביפן כי: "עידן הסבלנות האסטרטגית כלפי צפון קוריאה נגמר" ורמז כי מדיניות ההימנעות מרטוריקה נוקשה כלפי המדינה המסוגרת נגמרה.

"כמה אנשים אמרו שהרטוריקה שלי מאוד חזקה", אמר הנשיא במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, "אבל תראו מה קרה עם הרטוריקה החלשה בה השתמשו במשך 25 השנים האחרונות, תראו לאן זה הוביל אותנו".

ההערות הלוחמניות של הנשיא מגיעות עם פתיחת היום השני לביקורו במזרח הרחוק, היכן שהנשיא מתכוון למצוא בעלי ברית לגישתו הנחושה נגד צפון קוריאה.

נראה כי מדיניותו של הנשיא נושאת פרי במהלך ביקורו, לאחר שראש ממשלת יפן אבה הודיע לכלי התקשורת המקומיים כי הוא עומד "במאה אחוזים" מאחורי דבריו של נשיא ארצות הברית.

אבה אמר כי ארצות הברית וארצו נמצאות ב"הסכמה מוחלטת" ביחס לדרך ההתנהלות של המדינות מול תוקפנותה של פיונגיאנג. מדובר בהישג למדיניות החוץ של הנשיא.

"במשך 20 שנה ניסתה הקהילה הבין לאומית לנהל דיאלוג עם צפון קוריאה. כעת הגיע הזמן לנטוש את הדיאלוג ולעבור להפעלת לחץ ברמה הגבוהה ביותר על צפון קוריאה", אמר אבה במהלך מסיבת העיתונאים.

המתח בין יפן וצפון קוריאה עלה לשיאים חדשים לאחר שפיונגיאנג ביצעה ניסויי טילים מעל שטחה היבשתי של יפן, דבר שגרם לבהלה במרכזי הערים במדינה. ראש/ הממשלה אבה מבקש לשבור מהמדיניות הפציפיסטית בה נקטה המדינה מאז מלחמת העולם השנייה ולחזק את חיל האוויר והים של ארצו כמענה לאיום של פיונגיאנג.