בעקבות שיגור הטיל ע"י המורדים מתימן לעבר שדה התעופה בריאד, יוצא יורש העצר הסעודי בהאשמה חסרת תקדים בחומרתה נגד משמרות המהפכה. אמש פורסם על שיתוף פעולה גלוי בין ישראל לסעודיה נגד מעורבות איראן בלבנון

המפרץ על סף רתיחה: סעודיה מחריפה את הטון נגד איראן ומאשימה אותה ב"תוקפנות צבאית ישירה נגדה". הרקע: שיגור הטיל ע"י המורדים החות'ים (שליחי טהרן) לעבר שדה התעופה בריאד.

יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, האשים הבוקר (שעון ישראל) בראיון לתקשורת הבינלאומית את משמרות המהפכה באספקת הנשק לחת'ים וכן כי הדבר מהווה "תקפנות צבאית ישירה".

בוידאו: שיגור הטיל לעבר שדה התעופה בריאד

//www.jdn.co.il/news/world_news/904680

כזכור, אמש דווח בערוץ 10 כי בעקבות התפטרות ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, ישראל יוצאת למאבק בינלאומי חריג נגד שיתוף חיזבאללה בפוליטיקה הפנימית במדינה. ע"פ הדיווח, ביום ראשון, יממה אחרי התפטרות אל-חרירי, שיגר משרד החוץ מברק הנחיות מסווג לכל שגרירויות ישראל בעולם שבו הנחיה לפנות לדרגים הגבוהים ביותר ולהעביר מסר לפיו על מדינות העולם להתנגד לכל שילוב של חיזבאללה בממשלה עתידית בלבנון.

״לבקשת המנכ"ל הנכם מתבקשים לפנות בדחיפות למשרדי החוץ ולגורמים רלוונטיים נוספים בדרג הממשלתי ולהדגיש כי התפטרות אל-חרירי ודבריו על הסיבות שהביאו אותו להתפטר ממחישים שוב את האופי ההרסני של איראן וחיזבאללה ואת הסכנה שלהן ליציבות לבנון ומדינות האזור״, נכתב במברק.

״התפטרות אל-חרירי מוכיחה שהטיעון הבינלאומי לפיו הכללת חיזבאללה בממשלה מהווה מתכון ליציבות הוא שגוי ביסודו. אחדות מלאכותית זו יוצרת שיתוק וחוסר יכולת של הכוחות הריבוניים המקומיים לקבל החלטות המשרתות את האינטרס הלאומי שלהם. הוא הופכת אותם בפועל לבני ערובה הנמצאים תחת איום פיזי והנאלצים בעל כורחם לקדם אינטרסים של כוח זר – איראן – גם אם הדבר עלול לסכן את ביטחון מדינתם".

שגרירי ישראל התבקשו גם להעביר מסר חריג של תמיכה בסעודיה על רקע המלחמה בה היא מעורבת בתימן מול המורדים החותים שנתמכים בידי איראן. "האירועים בלבנון ושיגור טיל בליסטי על ידי החותים לשדה התעופה הבינלאומי של ריאד מחייבים הגברת צעדי הלחץ כלפי איראן וחיזבאללה במגוון סוגיות מייצור טילים בליסטיים ועד חתרנות אזורית", נכתב במברק.

בתוך כך, במצרים הזהירו את סעודיה מפני לחץ על איראן וחיזבאללה, שלטענת המצרים יכול להידרדר במהירות – לעימות אלים בין איראן, לסעודיה ובנות בריתה.

רשת "אלערבייה" שבבעלות סעודית דיווחה היום מפי מקורות מערביים כי נעשו ניסיונות לשבש ולהסיט את מסלול השיירה שבה נסע אל-חרירי ימים אחדים לפני התפטרותו. בכך רמזה הרשת על כך שאיראן וחיזבאללה ניסו לחסל את ראש ממשלת לבנון.