אינטלי טיימס

סעודיה חושפת: הקומנדו הימי האיראני פועל בתימן באמצעות ספינות מטען

המתיחות בין סעודיה לאיראן, ברקע הנעשה בתימן ובלבנון: בתדרוך שקיים גורם סעודי נחשף תיעוד של ספינת מטען איראנית העוגנת מול חופי תימן, ועל סיפונה שלוש ספינות של הקומנדו הימי האיראני לצד לוחמים. התיעוד מוכיח כי איראן מסייעת למורדים החות'ים

צילומים שפרסמה השבוע סעודיה כחלק ממסמך העוסק במעורבות האיראנית בתימן חושפים תיעוד ממבט על של ספינת מטען איראנית הנושאת את השם "SAVIZ", ועליה שלוש ספינות מהירות של הקומנדו הימי האיראני, לצד לוחמים שזוהו אף הם על סיפון הספינה. זו אינה הפעם הראשונה שאיראן עושה שימוש בספינת מטען השייכת לחברת הספנות האיראנית IRISIL, אלא שהפעם זוהה על הספינה כוח משימה השייך לקומנדו האיראני.

על פי בלוג המודיעין אינטלי טיימס, צילומי מזל"ט שהועלו על ידי גורמים סעודיים, במסגרת מסמך מודיעיני על המעורבות האיראנית בתימן, חושפים תיעוד ממבט-על של ספינת מטען בבעלות חברת הספנות האיראנית הנושאת את השם "SAVIZ" ועליה שלוש סירות מהירות של הקומנדו הימי האיראני לצד לוחמים שזוהו אף הם על סיפון הספינה או ספינה אחרת.

אחת הערכות היא שמדובר בסירות תופת המתוכנתות באמצעות מערכת הפעלה בשפה הפרסית ונשלטות מרחוק ואחת מהן נחשפה במהלך שימוש על ידי החות'ים (או ע"י צוותים איראניים) במהלך השנה האחרונה כנגד ספינות מלחמה של הקואליציה הערבית ואחרות עלולות לסכן גם ספינות מטען אזרחיות.

במסמך שעלה לרשת לפני ארבעה ימים אין התייחסות לזמן שבו תועדה הספינה אולם בדיקה שערכו מומחי המודיעין של הבלוג "אינטלי טיימס", מעלה את התיעוד האחרון מהמסלול שעשתה הספינה כשהיא יוצאת מנמל בנדר עבאס וב-19 באוקטובר נצפתה לאחרונה עוגנת בין חופי תימן לאריתריה.

נמל באנדר עבאס ידוע גם כבסיס צבאי המשמש את משמרות המהפכה להוצאת משלוחי נשק וסיוע צבאי המיועדים לארגונים הנתמכים על ידי איראן במזה"ת. היום קראה סעודיה לכל אזרחיה בלבנון לעזוב את המדינה בהקדם האפשרי. יתכן ויש קשר בין הרצון של הסעודים לפעול נגד כוחות איראניים הנמצאים במרחב תימן (ביבשה ובים) וחשש שבמקרה כזה תפעל איראן באמצעות החיזבאללה לפגוע באינטרסים סעודיים על אדמת לבנון.

במסמך שפורסם עלה גם הקשר הישיר בין ירי הטיל מתימן, על ידי החות'ים, אל עבר ערב הסעודית לאיראן. במסגרת זו הציגו הסעודים צילומי לוויין ומזל"טים המתעדים את סוללת הטילים ששימשה לירי וניתחו את מרכיבי הטיל ולפיהם מקורו מהתעשיה האווירית האיראנית.

לא ברור אם מדובר באירוע שעדיין מעסיק את הסעודים כעת או בתיעוד ארכיוני, אולם אתמול (ה') קראו בסעודיה לכל אזרחיהם בלבנון לעזוב את המדינה לאלתר. לא מן הנמנע שיש קשר בין הרצון של הסעודים לפעול נגד כוחות איראניים שנמצאים במרחב תימן, והחשש הוא שבמקרה כזה תפעל איראן באמצעות חיזבאללה לפגוע באינטרסים סעודיים על אדמת לבנון.

המשבר מחריף: אזרחי סעודיה נקראו לצאת מיידית מלבנון

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן