הנציגים הכורדיים נטשו את הדיונים כמחאה על אי הכרה בהם – תיגרה אלימה החלה במקום – בסיום הדיון הוקראה הודעה: הפתרון למשבר בסוריה, רק אחר נפילת משטרו של אסאד

כינוס רשעים – כנס נציגי כוחות האופוזיציה הסורית שהתקיים אתמול (ג) בקהיר בחסות הליגה הערבית, הסתיים בתגרה אלימה בין הנציגים, כשנציגי המיעוט הכורדי החליטו לעזוב את הכנס באמצע הדיונים.

קרא עוד:

[postim]

עיני מדינות המערב היו נשואות אתמול למפגש בקהיר, לשם התקבצו כל נציגי הפלגים מתנגדי בשאר אסאד, כדי לנסות לסיים את שפיכות הדמים במדינה, אך מסתבר שיתכן ולפני הדחת אסאד, יש עוד מה לתקן בדרך להפסקת האלימות.

מי שחשב שיוכל להושיב את כל הפלגים מסביב שולחן אחד, ולערוך דיוניים רגועים ועניינים, התבדה כבר עם תחילת השיחות. חילוקי הדעות בין הקבוצות הן כה רבות, עד כי כמעט ולא היה סיכוי שמשהו הגיוני ייצא ממפגש זה.

פיצוץ הכינוס והאלימות במקום אירע כאשר נציגי הקבוצה הכורדית קמו וניסו לעזוב את המקום, אך נעצרו ע"י הנציגים האחרים שצעקו כי מדובר ב"שערוריה". תוך שניות החלו להחליף מהלומות והשתמשו בידי עשיו המוכר להם. סדרני המקום, ניסו להשליט סדר והזיזו את הריהוט בחדר, כדי להפריד בין הנצים, אך הדיונים כבר לא נמשכו.

מורשד משוק מראשי הנציגות הכורדית הכריז במהלך התקרית, "אנחנו לא נשוב לדיונים. זה הקו הסופי שלנו. אנחנו עם עצמאי בעל שפה ודת משלו – דבר שמגדיר עם", מחה משוק על דחיית דרישתם להכרה. "זה לא הוגן, ואנחנו לא נקבל יותר את הצרת צעדינו", אמר נציג אחר.

נציגי הפלגים האחרים שהשתתפו בדיון טענו, כי המשלחת הכורדית אשמה בכל התקרית, ואנשיה יזמו באופן מכוון את הקטטה, כדי להעלות את הנושא של ההכרה במיעוט הכורדי לסדר היום התקשורתי בעולם.

אך למרות התגרה, ותחושת ההחמצה שניכרה במקום, הקריא אתמול קמאל אל לבואני, ממנהיגי הפלגים, הודעה בשם המשתתפים. "כל באי הוועידה הסכימו שהפתרון למשבר הפוליטי יתחיל רק בנפילת המשטר שמייצג בשאר אסד וכל סמלי הכוח שלו, וכן בהפסקת כל האלימות שיזם המשטר הסורי. חשוב שנשמור על שלום האזרחים ועל האחדות הלאומית שלנו".