ויקיפדיה

מפקד צבא לבנון לחיילים: "להיות בכוננות מול האויב הישראלי"

מתיחות בצפון: רמטכ"ל צבא לבנון, ג'וזף עאון הורה לצבא להעלות כוננות בגבול הדרום ולהיערך למתקפה מצד "האויב הישראלי". אמש הצהיר נסראללה כי כוחותיו מגנים על לבנון, ונשיא ארץ הארזים אמר: "לחיזבאללה יש זכות להגן עלינו מפני ישראל"

מפקד צבא לבנון ג'וזף עאון קרא היום (שלישי) ל"מוכנות מלאה" בגבול הדרום מול "האיומים של האויב הישראלי ושל פעולותיו". הרמטכ"ל כתב בחשבון הטוויטר שלו כי על החיילים להיות נחושים עוד יותר כדי "ליישם כהלכה" את החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם, שהתקבלה בתום מלחמת לבנון השנייה.

צבא לבנון אחראי על שמירת הגבול במסגרת ההחלטה, אולם בישראל טוענים כי חיזבאללה הוא זה ששולט בדרום לבנון ובעצם גם על הצבא. "המצב הפוליטי יוצא הדופן בלבנון, שעדיין נמשך, דורש מכם להפגין את רמת המוכנות והכוננות הגבוהה ביותר", צוטט עאון בחשבון הטוויטר הרשמי של צבא לבנון, בהכרה חריגה באפשרות של עימות עם ישראל.

לא ברור מה עומד מאחורי ההיערכות של לבנון לקראת מתקפה, אבל הדברים מצטרפים לעוד סימנים מדאיגים מלבנון. אמש נשא מנהיג חיזבאללה חסאן נסראללה נאום לוחמני שבו התגאה בכך שסיפק טילים מתקדמים נגד טנקים מסוג קורנט לרצועת עזה, וכן הצהיר כי כוחותיו מגנים על לבנון.

נסראללה גינה את הודעת שרי החוץ של מדינות ערב שכינתה את חיזבאללה ארגון טרור והאשימה את הארגון בחימוש ארגוני טרור במזרח התיכון ושליחת טילים בליסטיים. "אני דוחה לחלוטין את הטענה שחבר חיזבאללה היה מעורב בשיגור הטיל הזה", אמר מנהיג ארגון הטרור. הוא אמר כי ארגונו לא שלח טילים בליסטיים, נשק מתקדם "או אפילו אקדח" לתימן, בחריין או כווית.

"נכון. שלחנו טילי קורנט לעזה וזה כבוד עבורי ועבור חיזבאללה. גם בסוריה אנחנו משתמשים רק בנשק שלנו. הנשק של חיזבאללה נועד למען יציבות לבנון. רוצים לעזור לה? תעזבו אותה ואת הפוליטיקה הפנימית שלה. אל תסיתו את ישראל נגד לבנון", אמר נסראללה שהאשים מוקדם יותר החודש כי סעודיה שילמה מיליונים לישראל כדי שתתקוף את לבנון.

נשיא לבנון, מישל עאון נפגש אתמול עם מזכ"ל הליגה הערבית, והתייחס להודעה של שרי החוץ הערביים כי ארגון חיזבאללה אחראי לפעולות טרור. לאחר הפגישה עם אחמד אבו אל-רייט בביירות, עאון כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הארגון הוא חלק מהממשלה הלבנונית, וכי הוא לא יכול לקבל את הטענות לפיהן הממשלה שותפה לטרור. הוא ציין כי ללבנון הזכות להגן על עצמה מפני מה שהוא הגדיר כ"פגיעה מתמשכת של ישראל בלבנון".

"ללבנון הזכות להתנגד ולהכשיל את תוכניותיה של ישראל בכל האמצעים האפשריים", כתב. הוא הביע תמיכה בטענת ארגון חיזבאללה לפיה הנשק שלו נועד להתנגדות לישראל, וציין כי העמדה של נציג לבנון בליגה הערבית, המתנגדת להגדרה של חיזבאללה כארגון טרור, משקפת את רצון העם הלבנוני.

"לבנון סבלה מפגיעות ישראליות מאז 1978 עד 2006, ואלה ממשיכות גם כיום, ולכן זכותם של הלבנונים להתנגד ולסכל את התוכניות של ישראל בכל האמצעים שעומדים לרשותם". בכך הוא הביע תמיכה בטענת חיזבאללה לפיה הנשק שלו נועד להתנגדות לישראל.

בישראל כבר טוענים כי חיזבאללה כבר הפך לחלק מצבא לבנון וכי במלחמה הבאה אין לעשות הפרדה ביניהם, כפי שעשו בעבר. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר לפני תקופה כי "אנחנו אמורים להיערך לכל תסריט אפשרי, וגם המציאות החדשה מכינה לנו אתגרים חדשים. אם פעם דיברנו על גזרת לבנון – אז אין יותר גזרה כזו. יש גזרת צפון.

"בכל התפתחות שתהיה, זו תהיה גזרה אחת, סוריה ולבנון ביחד, חיזבאללה, משטר אסד וכל סייעני משטר אסד. גם מבחינת גזרת לבנון לא מדובר כבר על חיזבאללה בלבד. מדובר על חיזבאללה ועל צבא לבנון, ולצערי זו המציאות. צבא לבנון הפך לחלק אינטגראלי במערך של חיזבאללה תחת פיקודו. צבא לבנון איבד את העצמאות, והפך לחלק בלתי נפרד ממערך חיזבאללה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *