שר החוץ הפלסטיני הודיע היום: "לא נפגשים עם גורמים אמריקנים", זאת לאחר שממשל טראמפ הודיע כי ישקול לסגור את נציגות אש"ף בוושינגטון לאור האפשרות שהרשות הפלסטינית תפנה לבית הדין הבינלאומי בהאג נגד ישראל

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאליכי הודיע היום (ג') כי נציגי אש"ף בוושינגטון לא ייפגשו עם גורמים אמריקנים בשל האיום של ממשל טראמפ לסגור את הנציגות בבירה האמריקנית. "אין סיבה להיפגש איתם אם ייסגרו את הנציגות", אמר שר החוץ הפלסטיני לסוכנות הידיעות הצרפתית.

על פי הדיווח במוצ"ש של סוכנות הידיעות האמריקנית AP מפי גורמים רשמיים במחלקת המדינה האמריקנית, האזהרה הגיעה בעקבות ניסיון פלסטיני להעמיד לדין בכירים ישראלים בבית הדין הבינלאומי בהאג. על פי חוק שעבר בקונגרס האמריקני, הפלסטינים יאבדו את זכותם להפעיל נציגות בבירת ארה"ב אם הם יתמכו בחקירה של בית הדין הבינלאומי נגד ישראלים בעקבות פשעים, לכאורה, נגד פלסטינים. מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון קבע כי הפלסטינים אינם עומדים בחוק זה.

גורם רשמי במחלקת המדינה הוסיף בשיחה עם AP כי מנהיגים פלסטינים השמיעו דברים ש"עברו את הגבול הזה". אותו גורם ציין כי בספטמבר, קרא הנשיא הפלסטיני אבו מאזן לחקירה והעמדה לדין בהאג של ישראלים. כעת, על פי הגורמים במחלקת המדינה, הנשיא טראמפ יכול לעצור את סגירת הנציגות הפלסטינית. לרשות הנשיא תקופה של 90 יום לשקול אם הפלסטינים מנהלים "משא ומתן ישיר ורציני עם ישראל". אם טראמפ יקבע שהם אכן עושים זאת – משרדי אש"ף יישארו פתוחים.

הגורמים אמרו כי לא ברור אם ארה"ב עשויה לסגור את הנציגות לפני שהתקופה של ה-90 יום תחלוף, אך ציינו כי נכון לעכשיו טרם התקבלה החלטה. גם אם יוחלט לסגור את המשרדים בוושינגטון, ארה"ב לא תקפיא את יחסיה עם הפלסטינים ותמשיך במאמצים להשיג הסכם שלום בינם לבין ישראל. גורם במחלקת המדינה הבהיר במייל כי "אין להבין את הצעד הזה כסימן לנסיגה אמריקנית מהמאמצים להשיג הסכם שלום".

ברשות הפלסטינית הגיבו בחריפות לאיומי הממשל האמריקני לסגור את נציגות אש"ף בוושינגטון אם הפלסטינים לא יחלו תהליך שלום רציני מול ישראל. בכיר אש"ף סאיב עריקאת מסר הערב: "הודענו לוושינגטון שאנו מסרבים בכל תוקף לאי-חידוש רישיון לשכת אש"ף. אנו נקפיא את המגעים עם וושינגטון אם לא יחודש הרישיון".

דוברו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, נביל אבו רודיינה אמר כי "המאמץ לסגירת משרדי אש"ף הוא צעד חסר תקדים בהיסטוריית היחסים האמריקניים-פלסטיניים. צעד זה יציב מכשולים רציניים בפני תהליך השלום והיחסים שבין ארה"ב ומדינות ערב, וכן מהווה סתירה למאמצים לכינון שלום. זהו פרס לישראל שפועלת להכשיל את המאמצים של ארה"ב באמצעות מדיניות ההתנחלויות והסירוב לקבל את פתרון שתי המדינות", אמר אבו רודיינה. "הפלסטינים לא קיבלו רעיונות חדשים בעניין חידוש תהליך השלום, למרות שעברו חודשים רבים ונערכו פגישות רבות עם גורמים אמריקניים".

בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיבו לאיום האמריקני בסגירת משרדי אש"ף בוושינגטון: "מדובר בחוק אמריקני. אנו מעריכים את ההחלטה ומצפים להמשך עבודתנו עם ארצות הברית לקידום השלום והביטחון באזור". הפלסטינים מופתעים מאוד מהצעדים האחרונים של ארצות הברית, בעיקר בשל העובדה כי לטענתם בפגישות של הנשיאים אבו מאזן וטראמפ הייתה הבנה מלאה לגבי הצעדים ליצירת האווירה המתאימה לחידוש תהליך השלום.

יוזמת טראמפ: הקמת מדינה פלסטינית בלי לפנות יהודים מבתיהם