Matty Stern/U.S. Embassy Tel Aviv

בארה"ב חוקרים את קושנר על ניסיון לסיכול החלטה אנטי ישראל

ממשל אובמה סירב לפעול נגד ההצבעה האנטי ישראלית במועצת הביטחון של האו"ם ובישראל פנו לאנשי טראמפ, שכבר נבחר לנשיאות אך עדיין לא הושבע, בבקשת עזרה. קושנר ניסה לפעול לסיכול ההצבעה וכעת נחקר על כך בארה"ב במסגרת "רוסיה גייט"

אם לשפוט על פי הדיווח הלילה בתקשורת האמריקאית, נראה כי חקירת רוסיה גייט, קשריו של הנשיא טראמפ עם רוסיה, אינה מתקדמת לשום מקום ולכן מנסים בכוח למצוא "הוכחות" לפעילות אנשי הנשיא לפני שהושבע רשמית ונכנס לבית הלבן… כעת מדווח כי התובע המיוחד בפרשת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב, רוברט מולר, פתח בבדיקת קשריו של היועץ הבכיר ג'ארד קושנר עם בכירים ישראלים.

ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח הלילה (ד') מפי גורמים המעורים בחקירה כי חתנו של טראמפ שוחח עם הבכירים שרצו לסכל את ההצבעה נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם שנערכה לפני השבעתו של הנשיא המכהן. לפי הגורמים, קושנר פנה למנהיגים זרים בעקבות השיחות עם הבכירים הישראלים וניסה להשפיע על הצבעתם במועצה.

על פי הדיווח, הניסיונות נעשו במקביל לקריאותיו של טראמפ לאובמה להטיל וטו על ההצעה. ממשל אובמה דחה את בקשתו, ובאופן דרמטי ארצות הברית נמנעה מלהצביע. כזכור, בחודש דצמבר האחרון, ממשל אובמה, שהיה בעיצומו של תהליך העברת השלטון לאנשי טראמפ, בחר שלא להטיל וטו על הצעת גינוי של מועצת הביטחון של האו"ם כנגד ההתנחלויות.

לפי הדיווח, במסגרת מהמאבק הישראלי בתוצאות הצפויות של ההצבעה, גורמים ישראלים בכירים יצרו קשר עם מספר בכירים בסביבתו של טראמפ, בהם קושנר והיועץ הבכיר לשעבר סטיב באנון, במטרה לגרום לנשיא הנכנס לסייע במניעת ההצבעה כולה או שינוי החלטת ממשל אובמה לא להטיל וטו. אותם מגעים, כך על פי הדיווח, נחקרים על ידי אנשי התובע המיוחד מולר.

פעולותיו של קושנר, שמונה על ידי הנשיא טראמפ לקדם את המגעים בין ישראל פלסטינים לקראת השגת ה"דיל האולטימטיבי", נחקרות כמי שסייע לארגן מפגשים עם מנהיגים בינלאומיים עוד לפני כניסתו של טראמפ לתפקיד. כמו כן, נבדקת מעורבותו לפיטוריו של ראש ה-FBI, ג'יימס קומי.

בדצמבר 2016 התקבלה אותה החלטה, שבמרכזה ההצעה לגינוי ולדרישת הפסקת הבנייה בהתנחלויות. 14 מהמדינות החברות במועצה הצביעו בעד, ואילו ארצות הברית לא השתמשה בזכותה להטיל וטו – ונמנעה. המהלך האמריקני גרר תגובות זועמות בישראל ובארצות הברית נגד התנהלות הממשל האמריקני הקודם, שאפשר בסופו של דבר להחלטה לעבור.

ההצעה קובעת כי ההתנחלויות בשטחים הכבושים ובמזרח ירושלים הינן בלתי חוקיות ומהוות הפרה בוטה של החוק הבינלאומי, של פתרון שתי המדינות ואפשרות לשלום ארוך טווח. כמו כן קוראת ההצעה לגנות ולדרוש את הפסקת מפעל ההתנחלויות בכל השטחים הכבושים על ידי ישראל ומדגישה כי לא יכירו בשום שינוי שנעשה לאחר 4 ביוני 1967, כולל את מזרח ירושלים, מלבד שטחים שמתוויהם הוסכמו בין הצדדים. עוד קוראת ההחלטה לכל המדינות לבצע אבחנה בין שטחי מדינת ישראל – לבין השטחים שנכבשו בשנת 1967.

"גם ארצות הברית רואה בבניה בהתנחלויות מכשול לשלום שמחליש את ביטחונה של ישראל", אמרה אז שגרירת ארה"ב לאו"ם, סמנת'ה פאוורס. "זו המדיניות של ארה"ב גם בממשלים הקודמים. החלטנו שלא להטיל וטו דווקא בגלל המחויבות שלנו לבטחונה של ישראל". בנאומה התייחס פאוורס גם להטייה שלדבריה קיימת באו"ם כלפי ישראל. "מאז ומתמיד ישראל קיבלה יחס שונה על ידי האו"ם. גם השנה, 2016, התקבלו יותר החלטות לגבי ישראל מאשר כל מדינה אחרת כולל סוריה וצפון קוריאה".

מאז נכנס הנשיא טראמפ לתפקידו, השתנה היחס של ארצות הברית למועצת הביטחון, משם כבר איימו בפרישה אם ימשיכו בקו האנטי ישראלי שלהם. בנוסף, השגרירה באו"ם הוחלפה, והשגרירה הנוכחית, ניקי היילי, התפרסמה לטובה בזכות נאומים פרו ישראלים שנשאה, במהלכם גם תקפה את הצביעות העולמית, כאשר האו"ם מתעסק בלגנות את ישראל יותר מאשר היא מתעסקת בנעשה בסוריה ובשאר מדינות העולם.

3 תגובות

בדיוק כמו בישראל מחפשים בכל הכוח כדי למצוא משהו

בדיוק כמו בישראל דניאל פרידמן תפרו תיק ולו מצאה דבר

תם עידן ביבי הזקן ברוך הבא נפתלי בנט הימני !!!

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן