מזכיר המדינה לשעבר משחזר: בנוסף לנתניהו, גם כמה מנהיגים באזור, ביניהם מנהיגי מצרים וסעודיה, עודדו את הממשל לתקוף את איראן בטענה ש"זו השפה היחידה שטהרן תבין" • "זו היתה אחיזת עיניים. אם היינו תוקפים הם היו מגנים"

בזכיר המדינה האמריקני לשעבר, ג'ון קרי, נאם אמש בכנס בוושינגטון ודיבר על הסכם הגרעין שנחתם בתקופתו בין המעצמות לאיראן. הוא טען שמדובר בהסכם חשוב שמנע מלחמה באזור ודחה את התגרענותה של איראן בעשור, אם לא ביותר.

קרי גילה כי "לפני ההסכם נתניהו דחף את הממשל לפעול צבאית באיראן ולתקוף את מתקני הגרעין שלה".

לדבריו, מנהיגים נוספים באזור, ביניהם מנהיגי מצרים וסעודיה, ביקשו אף הם מהממשל לפעול באופן הזה. "הם טעהו שהפצצה זו השפה היחידה שטהרן תבין…אבל זו אחיזת עיניים מאחר ואם היינו תוקפים – הם היו מגנים את זה לפחות מהשפה ולחוץ".

יצוין כי דבריו של קרי מגיעים יומיים לאחר שסגן מפקד משמרות המהפכה באיראן, הגנרל חוסיין סלאמי, איים כי אם טהרן תראה באירופה כאיום, היא תגדיל את טווח הטילים הבליסטיים שברשותה ליותר מ-2,000 ק"מ.

סוכנות הידיעות "פארס" צוטטה את סלאמי שאמר "טווח הטילים לא גדל עד כה מסיבות אסטרטגיות ולא מעיכוב טכנולוגי". לדבריו, "עד כה לא ראינו באירופה כאיום, ולכן לא הגדלנו את טווח הטילים. אך אם באירופה יחליטו להפוך לאיום על איראן – נגדיל את הטווח".

(בוידאו: תיעוד שיגור טיל איראני. לטענת האמריקאים, התיעוד מפוברק)

כזכור, מפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'עפרי, אמר בחודש שעבר כי הוא לא מעוניין בהגדלת הטווח, מאחר והטילים הקיימים בארסנל האיראני מגיעים לרוב היעדים שחשובים לארה"ב באזור. ג'עפרי הוסיף כי מי שקובע את טווח הטילים הוא מנהיגה הרוחני העליון של איראן – האייתוללה עלי חמינאי, שאחראי על כוחות הביטחון במדינה.

בחודש האחרון, צרפת ניצלה כמה הזדמנויות כדי לנהל משא ומתן עם איראן על אודות תוכנית הטילים ועל הסכם הגרעין שנחתם בשנת 2015. איראן האשימה את צרפת בהגברת הסכסוכים במזרח התיכון ודובר משרד החוץ אמר כי "נראה שלצרפת יש השקפה משוחדת לגבי המשברים המתמשכים והאסונות במזרח התיכון. ההשקפה הזאת מתדלקת סכסוכים אזוריים, בין אם זאת הכוונה ובין אם לא".