תימן: לאחר כמה שנים של לחימה סטטית בין הצדדים, חל מפנה בעלילה ונראה שהכוחות המזוהים עם בית המלוכה הסעודי דוחקים את החות'ים מהבירה צנעא • בפנים: כל מה שאתם צריכים לדעת על אחת הזירות החשובות בקרב בין הציר השיעי לציר הסוני

אז מה קורה לאחרונה בתימן? כל הפרטים בפוסט המקיף שלפניכם, שפורסם במקור בדף הפייסבוק 'ארץ הג'יהאד'

בימים האחרונים הזירה התימנית מתעוררת. לאחר כמה שנים של לחימה סטטית בין הצדדים, חל מפנה בעלילה. אבל לפני שנגיע לאותו מפנה ולהשפעות שלו על המדינה המתפוררת, כדאי להכיר את השחקנים המרכזיים באותה עלילה:

1. עלי עבדאללה סאלח: נשיא תימן לשעבר, ששלט ביד רמה במדינה במשך 33 שנים, מאז 1978. כשהאביב הערבי נחת בחופי תימן, הוא נאלץ להתפטר מתפקידו ולהעביר את סמכויותיו לסגנו, עבד רבו מנסור האדי. אבל כמו שתכף נראה, זה שסאלח התפטר מתפקידו, לא בהכרח אומר שהוא ירד לגמרי מהבמה.

2. עבד רבו מנסור האדי: שליטה בפועל של תימן, סגנו של עלי עבדאללה סאלח שירש את כס הנשיאות. האיש זוכה לתמיכתם של הסעודים. בנוסף, הנשיא האדי מוביל מערכה עיקשת (בגיבוי המערב) נגד זרוע אל-קאעידה במדינה.

3. החות'ים: השבטים מהשיעה הזיידית, הנאמנים לאיראן, פתחו במרד כנגד השלטונות התימניים עוד בשנת 2004. החות'ים ניצלו את המצב השברירי במדינה לאור אירועי האביב הערבי והשתלטו על הבירה צנעא ועל ארמון הנשיאות בינואר 2015. מאז, החות'ים שולטים בפועל בבירה.

עד כאן להיכרות עם השחקנים המרכזיים.
*
היחסים בין הנשיא לשעבר עלי עבדאללה סאלח והסעודים היו מאז ומעולם מורכבים. כנשיא תימן, סאלח היה יריבם של בני המלוכה הסעודית, אשר ניסו בכל כוחם להגביר את השפעתם על השכנה מדרום, תימן. לסעודים יש יד בעובדה שתימן היא אחת המדינות העניות בעולם, כשהשלטונות הסעודיים גירשו מיליון עובדים תימנים בחזרה למולדתם והציפו את המדינה במובטלים, כדי לגרום לכלכלה התימנית לקרוס. זאת, כ"עונש" לכך שסלאח תמך בעיראק במשבר עם כווית ב-1990.

יחד עם זאת, הסעודים פעלו לא פעם למענו של סאלח, למרות היריבות. ב-3 ליוני 2011, נפצע סאלח קשה מירי רקטות על ארמונו. לאחר שנפצע, סאלח הובהל לטיפול רפואי בסעודיה. עפ"י כל מיני דיווחים, משלחת רוסית של רופאים הגיעה במיוחד לסעודיה וניתחה את סאלח בבניין השגרירות הרוסית, ניתוח שהציל את חייו.
*
עד עתה, הלחימה בין הצדדים בתימן היתה סטטית. הממשל התימני בראשות עבד רבו מנסור האדי נמצא בעימות צבאי נגד השבטים החות'ים. הסעודים תומכים אקטיבית בממשל התימני (חיילים סעודיים וחיל האוויר של הממלכה פועלים במדינה) בעוד שהאיראנים תומכים פסיבית בחות'ים (סיוע במימון, אימון ואספקת נשק). נאמני הנשיא לשעבר סאלח, חברו לחות'ים בנסיון להפיל את שלטון האדי.
משולש הדמים בתימן נראה כך: ממשל האדי (בתמיכת הסעודים) נגד החות'ים ונאמני סאלח.
*
לפני מספר ימים נראה שחל מפנה: נאמני הנשיא סאלח החלו לתקוף מעוזים של החות'ים בבירה צנעא. הם הצליחו לכבוש את מתחם הנשיאות, בניין משרד ההגנה, מפקדת הביטחון הלאומי ובניין הטלוויזיה הלאומית. סאלח פנה נגד שותפיו החות'ים. מיד לאחר המתקפה של נאמני סאלח על מעוזי החות'ים, נאם סאלח בעצמו ואמר שהוא "מוכן להידברות עם הקואליציה הערבית" (בראשות סעודיה). הצהרה שאסור להמעיט בחשיבותה.

טביעת האצבע הסעודית מאחורי המהלך הזה די ברורה. סעודיה הצליחה, איכשהו, להעביר את סאלח צד ובכך לשבור את ציר ההתנגדות לשלטון התימני בראשות האדי. המרוויח הגדול מההתפתחות האחרונה בתימן הוא בית המלוכה הסעודי.
מוקדם לדבר על השפעת ההתפתחות האחרונה על מהלך הלחימה בתימן. בשעות האחרונות נראה שהחות'ים מחזירים לעצמם חלק מהאיזורים שנכבשו ע"י נאמני סאלח. בנוסף, כוחם של נאמני סאלח לא נראה דרמטי במיוחד ולאחרונה הם אף העבירו איזורים שלמים שהיו בשליטתם – לשליטת החות'ים.
אז האם הסעודים הצליחו לעורר מפנה בלחימה בתימן? בקרוב נדע.
*
בתמונה: מפת צנעא.
בירוק: החות'ים.
בכחול: נאמני סאלח.
למטה משמאל: עלי עבדאללה סאלח.
למטה מימין: עבד רבו מנסור האדי.