ויקיפדיה

ראש ה-CIA שיגר מכתב אזהרה; הגנרל האיראני התעלם

מייק פומפיאו חשף ששיגר מסר חריף לגנרל האיראני קאסם סולימאני העומד בראש כוח "קודס": "ארה"ב תראה בכם אחראים לכל מתקפה נגד האינטרסים שלנו בעיראק". בטהראן דווח כי סולימאני סירב לפתוח את המכתב. "אין לי מה להגיד לאנשים האלו"

ראש סוכנות הביון המרכזית (CIA), מייק פומפיאו, דיווח הלילה (יום א') כי שיגר מכתב לגנרל העומד בראש כוח "קודס" של משמרות המהפכה באיראן, קאסם סולימאני, ולבכירים איראנים נוספים ובו "הביע את דאגתו" לנוכח ההתנהלות המאיימת הגוברת של איראן בעיקר. פומפיאו לא ציין מתי בדיוק נשלח המכתב.

במהלך פורום "ההגנה הלאומית על שם רייגן" בדרום קליפורניה, אמר פומפאו כי הוא שלח את המכתב אחרי שהבכיר האיראני רמז כי כוחותיו עלולים לתקוף חיילים אמריקנים בעיראק. "הבהרנו לו במכתב שאנחנו רואים בו ובאיראן אחראים לכל מתקפה נגד האינטרסים האמריקניים בעיראק מצד כוחות שבשליטתו", אמר במהלך הדיון. "רצינו להבהיר שהוא ושההנהגה באיראן מבינים זאת בצורה חדה וברורה".

לפי פומפאו, שעומד בראש ה-CIA מאז ינואר, סולימאני – האחראי על פעילות יחידת העלית של משמרות המהפכה מחוץ לשטחה של איראן – סירב לפתוח את המכתב. כלי תקשורת באיראן ציטטו יועץ בכיר למנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, שאמר כי איש קשר מטעם ה-CIA ניסה למסור את המכתב לסולימאני כשהוא היה בחודש שעבר בעיירה הסורית אל-בו כמאל, שם הדפו צבא סוריה, חיזבאללה ומיליציות שיעיות את ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש).

"לא אקח את המכתב שלך ולא אקרא אותו ואין לי מה לומר לאנשים הללו", אמר סולימאני, לפי סוכנות הידיעות האיראנית פארס. באוקטובר דווח כי סולימאני הזהיר שוב ושוב מנהיגים כורדים בצפון עיראק כי עליהם לסגת מהעיר כירכוכ, ולא – יסתערו עליהם כוחות עיראקיים בתמיכת כוחות איראניים. הוא גם נסע לכורדיסטן העיראקית ונפגש עם מנהיגים מקומיים.

"צריך רק להסתכל על השבועות החולפים ועל המאמצים של האיראנים בצפון עיראק ולמקומות אחרים בעיראק כדי להבין שניסיונותיה להפוך להגמוניה במזרח התיכון ממשיכים להתגבר", אמר ראש ה-CIA. פומפאו אמר כי ערב הסעודית מוכנה לשיתוף פעולה מודיעיני גדול יותר עם מדינות האזור במטרה לעצו את איראן ואת האסלאם הקיצוני. "ראינו אותם עובדים עם הישראלים נגד הטרור באזור, ככל שנוכל להמשיך ולפתח את היחסים הללו, מדינות המפרץ והמזרח התיכון יהיו בטוחות יותר", אמר.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *