הפלגים שלחמו ביחד נגד הקואליציה בראשות סעודיה בתימן נלחמים באחרונה זה בזה, ואחרי שבסוף השבוע נהרגו עשרות בני אדם בעימותים ביניהם, פוצצו המורדים החות'ים את ביתו של הנשיא לשעבר עלי עבדאללה סאלח וחיסלו אותו

נשיא תימן לשעבר, עלי עבדאללה סאלח, נהרג היום (שני) בפיצוץ ביתו בבירה צנעא על ידי המורדים החות'ים. בשעות שלאחר הפיצוץ נפוצו דיווחים סותרים בנוגע למצבו של סאלח, ובחלקם נטען כי הוא כלל לא נכח בביתו בעת הפיצוץ, אך בסופו של דבר הרשויות אישרו כי הוא נהרג.

סאלח, שהודח מהשלטון בשנת 2011 בעיצומם של אירועי "האביב הערבי", עורר סערה בתימן בימים האחרונים כשהודיע כי הוא מעוניין "לפתוח דף חדש" ביחסיו עם סעודיה. דבריו עוררו זעם בקרב המורדים החות'ים, שנחשבו לבעלי בריתו ואחראים לפיצוץ בביתו.

בסוף השבוע נרשמו עימותים קשים מאוד בין המורדים החות'ים בתימן, שנתמכים על ידי איראן, לבין כוחותיו של סאלח, שהפך לשותפם. עשרות בני אדם נהרגו בעימותים ולפחות 150 נפצעו במהלך הקרבות בבירה צנעא – שהפכה מאז ספטמבר 2014 למעוז של המורדים החות'ים בתימן יחד עם סאלח שחבר אליהם לאחר הדחתו.

בחודשים האחרונים נרשמו כמה התנגשויות בין הצדדים על רקע של מאבקי שליטה, אך נראה כי האירועים האחרונים הם החמורים ביותר. לפי הדיווחים בתקשורת המזוהה עם סעודיה ואיחוד האמירויות, שתי המדינות המרכזיות בקואליציה הערבית נגד המורדים החות'ים בתימן, כוחותיו של סאלח השתלטו על מבני שלטון כולל משרד האוצר, הבנק המרכזי, משרד ההגנה, נמל התעופה והטלוויזיה התימנית.

מפלגתו של נשיא תימן המודח, "הוועידה העממית הכללית", קראה בסוף השבוע לתומכיו שלא לציית לפקודות של המורדים החות'ים בתימן שנתמכים כאמור על ידי איראן. בהודעה נמסר: "אנחנו קוראים לעם ובראש ובראשונה לאנשי השבטים המכובדים שיקומו כדי להגן על עצמם, על הרפובליקה שלהם ועל האחדות שלהם שעומדת בפני אחת המזימות המסוכנות ביותר שרקמו האויבים, ומי שמיישם אותה הם ההרפתקנים החות'ים".

הח'ותים מציגים תיעוד: שיגור הטיל לעבר הכור הגרעיני באיחוד האמירויות