נשיא טורקיה ממשיך במחאה נגד ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. "היום בו נפתח את השגרירות במזרח ירושלים מתקרב", מסר בהצהרה מפתיעה מבחינה מדינית, כחלק מהמלך שלו לקידום במזרח י-ם כבירת המדינה הפלסטינית

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן הודיע היום (ראשון) כי מדינתנו תפתח שגרירות במזרח ירושלים. את הדברים אמר ארדואן לאחר סיום כינוס החירום של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי באיסטנבול. "היום בו נפתח את השגרירות מתקרב", אמר.

ארדואן אמר כי הקונסוליה הטורקית בירושלים כבר עתה מיוצגת על ידי שגריר. עם זאת, לא ברור כיצד ארדואן יכול להוציא לפועל את המהלך, מאחר שישראל שולטת בכל העיר וסיפחה את החלק המזרחי לאחר מלחמת שש הימים, בצעד שלא זכה להכרת הקהילה הבינלאומית.

בשבוע שעבר תקף ארדואן את ישראל ואת ההחלטה של הנשיא טראמפ להכיר בירושלים כבירתה. "ירושלים היא הקו האדום שלנו", אמר. "ישראל היא מדינה כובשת ומדינת טרור. ההודעה של טראמפ מתגמלת את ישראל על מעשי הטרור שלה. על כל המדינות להכיר בירושלים כבירת פלסטין העצמאית. יש להאיץ את שילובה של פלסטין בהסכמים הבינלאומיים".

ארדואן תקף גם את האמריקנים ואת הנשיא טראמפ." ארה"ב הפכה לשותפה לשפיכות דמים בהחלטתה להכיר בירושלים", אמר. "ההצהרה של טראמפ לא כובלת אותנו או את ירושלים". עם זאת, ארדואן הביע תקווה כי פגישת ה-OIC (הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי), בה ידונו מדינות אסלאמיות בסוגיית ההכרה בירושלים, תהווה "נקודת מפנה" במאבק בהחלטה האמריקנית.

ראש הממשלה נתניהו השיב למתקפה של ארדואן והאשים אותו ברצח חפים מפשע. "אני לא רגיל לקבל הרצאות מוסריות ממי שתקף את הכורדים והפציץ כפרים, שעזר לטרוריסטים – כולל בעזה – לרצוח אנשים חפים מפשע וכלא עיתונאים", אמר נתניהו. "שיטיף במקום אחר".

נתניהו: "ארדואן מסייע לטרוריסטים. שלא יטיף מוסר" • צפו