128 מדינות תמכו מול 9 שהתנגדו ו-35 שנמנעו בהצבעה על ההצעה לביטול ההכרה בירושלים כבירת ישראל. שגרירת ארה"ב: "נזכור את היום הזה כשמדינות יבקשו מאתנו כסף". שגריר ישראל באו"ם: "זה מביש לאו"ם, אלו שתמכו - בובות על חוט של הפלסטינים"

העצרת הכללית של האו"ם הצביעה הערב (ה') ברוב גדול נגד ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל: 128 מדינות הצביעו בעד ביטול ההחלטה, 35 מדינות נמנעו ו-9 מדינות התנגדו.

האיום של הנשיא טראמפ והשגרירה האמריקנית באו"ם ניקי היילי כי הם "יסמנו ויזכרו" מי יצביע נגד באו"ם הביא לכך שמדינות רבות נמנעו בהצבעה או שבחרו להיעדר ממנה. בסך הכול, 35 מדינות נמנעו. 193 חברות באו"ם ומתוכן 21 לא השתתפו בהצבעה החשובה.

ישראל וארצות הברית הצביעו כמובן ולצדן הצביעו נגד עוד 7 מדינות: שתי מדינות מרכז-אמריקניות – הונדורס וגוואטמלה – וכן חמש מדינות איים באוקיינוס השקט: טוגו, פלאו, איי מרשל, מיקרונזיה ונאורו.

35 המדינות שנמנעו הן: אנטיגואה, ארגנטינה, אוסטרליה, איי הבהאמה, בנין, בהוטן, בוסניה-הרצגובינה, קמרון, קנדה, קולומביה, קרואטיה, צ'כיה, הרפובליקה הדומיניקנית, גינאה המשוונית, פיג'י, האיטי, הונגריה, ג'מייקה, קיריבאטי, לטביה, לסוטו, מלאווי, מקסיקו, פנמה, פרגוואי, הפיליפינים, פולין, רומניה, רואנדה, איי שלמה, דרום סודן, טרינידד וטובגו, טובאלו, אוגנדה וונואוטו.

שגריר ישראל באו"ם דני דנון הציג במהלך נאומו בעצרת מטבע מעיר דוד ואמר: "לא תוכלו להרחיק אותנו מירושלים".

הוא ציין עוד בדבריו כי "זה מביש לאו"ם שאני עומד פה היום ושהוועידה אפילו מתקיימת. ירושלים היא המקום הכי קדוש לישראל ולעם היהודי, נקודה. זו עובדה שאין לחלוק עליה".

הבקשה לכינוס הדיון הוגשה בשם הפלסטינים על ידי תימן, טורקיה ומדינות החברות בארגון לשיתוף פעולה איסלאמי. זאת, לאחר שאותו נוסח החלטה הובא למועצת הביטחון וזכה לתמיכה של 14 מתוך 15 המדינות החברות, אך נדחה בווטו אמריקני.

שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו אמר בנאומו בעצרת: "כל כך הרבה פעמים אמרנו שלפלסטינים יש זכות להיות חופשיים, אבל מילותינו לא שינו דבר. הכיבוש ממשיך והפלסטינים לא יכולים ליהנות מזכויותיהם הבסיסיות. שלוש הדתות יכולות לחיות יחד בעיר בירה אחת. לא נסכים שיאיימו עלינו, התנהגות ארה"ב היא בריונות, מדינות אינן למכירה. אנחנו מקווים שההחלטה הזאת תביא לשלום וצדק במזרח התיכון. בשם כל האומה הטורקית, אנחנו אומרים שהעם הפלסטיני לעולם לא יעמוד לבד ושלעולם לא נעזוב את ירושלים".

לפני ההצבעה ראש הממשלה בנימין נתניהו כינה את האו"ם "בית השקרים" ואמר: "מדינת ישראל דוחה את ההצבעה הזאת על הסף, עוד לפני שהתקבלה. ירושלים היא בירתנו, נמשיך לבנות בה, ושגרירויות של מדינות, בראשן ארה"ב, יעברו לירושלים. תרשמו מה שאמרתי כי זה יקרה".

נתניהו: "תרשמו מה שאמרתי: מדינות יעבירו את השגרירות לירושלים"


טראמפ איים שארצות הברית תפסיק לסייע כלכלית למדינות שיצביעו באו"ם נגד החלטתו. "הן לוקחות מאות מיליוני דולרים, ואפילו מיליארדרי דולרים, ואז מצביעות נגדנו. תנו להן להצביע נגדנו. זה יחסוך לנו הרבה. לא אכפת לנו", אמר נשיא ארצות הברית לכתבים בבית הלבן.

טראמפ: "לא נסייע למדינות שיצביעו נגד ההכרה בירושלים"


בתגובה אמר היום נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כי הוא מקווה שהעולם "ילמד לקח" את ארצות הברית. "ארה"ב, רוצה לקנות את רצונן של מדינות עם דולרים. אדון טראמפ, אינך יכול לקנות את רצונה של טורקיה הדמוקרטית עם הדולרים שלך, ההחלטה שלנו ברורה", אמר ארדואן.

ארדואן מגיב לטראמפ: "לא תוכל לקנות אותנו בדולרים"