ניסמן נמצא ללא רוח חיים בדירתו כמה ימים לאחר שהאשים את הנשיאה דאז בטיוח מעורבות איראן בפיגוע נגד הקהילה היהודית ובזמנו ניסו לטעון כי התאבד. כעת קבע שופט פדרלי כי "מותו של ניסמן לא היה יכול להיות התאבדות" וכי הוא נרצח למוות

התובע היהודי-ארגנטינאי אלברטו ניסמן נרצח ולא שם קץ לחייו – כך פסק הלילה (רביעי) שופט בבית משפט פדרלי בארגנטינה. בפסק דין בן 656 עמודים, קבע השופט חוליאן ארקוליני כי יש הוכחות מספקות כדי להסיק כי ניסמן לא התאבד בירי לראשו, אלא אדם אחר ירה בו. "מותו של ניסמן לא היה יכול להיות התאבדות", כתב השופט בפסק הדין. זו הפעם הראשונה שבה בית משפט מתייחס למקרה כרצח.

השופט, ג'וליאן ארקוליני, כתב כי יש הוכחות מספקות ולפיהן מדובר ברצח. הוא האשים את עוזרו לשעבר של ניסמן, דייגו לאגומרסינו, בסיוע לרצח. לאגומרסינו הואשם כי השאיל לניסמן את האקדח ששימש את הרוצח, אולם לטענתו ניסמן ביקש ממנו את האקדח כדי להגן על עצמו ועל משפחתו.

ניסמן נמצא ללא רוח חיים בדירתו בבואנוס איירס בינואר 2015, ארבעה ימים לאחר שהאשים את הנשיאה דאז כריסטינה פרננדס דה קירשנר בטיוח תפקידה של איראן בפיגוע במבנה הקהילה היהודית ב-1994, שהיה מתקפת הטרור הקטלנית ביותר בתולדות המדינה. ניסמן בן ה-51 נמצא עם כדור ברקתו הימנית, כשאקדח בקוטר של 22 מ"מ נמצא בסמוך לו.

מותו הפך במהרה לסוגיה פוליטית. בעלי בריתה של הנשיאה רמזו כי הוא התאבד מאחר שהוא לא הצליח לגבות את הטענות שלו, אולם רבים אחרים התעקשו כי הוא נרצח. המקרה הוביל למחאה נרחבת נגד הממשלה, כמה חודשים לפני הבחירות לנשיאות. קירשנר הכחישה כי פעלה בניגוד לחוק ואמרה כי לממשלתה אין יד במותו של ניסמן. הדוחות הראשוניים הצביעו על כך שאין סימן לכך שמישהו אחר היה נוכח לצדו בזמן מותו. צוותי הזיהוי הפליליים אמרו כי אין ראיה מבוססת לכך שמדובר ברצח, והמשטרה הפדרלית קבעה כי עורך הדין התאבד.

לפי דוח חקירה שחיברה המשטרה סביב הפרשה ופורסם בחודש שעבר, ניסמן הוכה בידי שני אנשים, שגררו אותו והניחו אותו לפני האמבטיה שלו. בזמן שאחד מהם אחז אותו "כמו בחיבוק", האדם השני הצמיד את האקדח לראשו וירה בו.

הדוח ציין ראיות מרכזיות שלא הוזכרה בדוחות הקודמים – מחיצת האף שלו הייתה שבורה, הוא סבל ממכות בירך ובאזורים אחרים ובדמו נמצא קטמין, סם חזק המשמש להרדמה. הדוח החדש קבע כי התוקפים ניסו להציג זאת כהתאבדות, אבל הוא ציין כי מומחים אחרים שהשתתפו בחקירות מעולם לא מצאו עקבות של אבק שריפה על ידיו של ניסמן.

בתחילת החודש הגיש השופט הפדרלי קלאודיו בונאדיו כתב אישום נגד הנשיאה לשעבר פרננדס דה קירשנר והוציא נגדה צו מעצר בגין ניסיון לטייח את תפקידה של איראן בפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס. פרננדס מכהנת כיום בתפקיד סנאטורית, ואם הרשויות בארגנטינה רוצות לעצור אותה הדבר יחייב את הקונגרס להצביע על הסרת חסינותה. כתב אישום וצו מעצר הוגשו גם נגד הקטור טימרמן, לשעבר שר החוץ של ארגנטינה תחת ממשלה של פרננדס. בעבר הכחישו פרננדס וטימרמן שפעלו בניגוד לחוק.

הפיגוע בבניין הקהילה היהודית (AMIA) בבואנוס איירס, שבו נרצחו 85 בני אדם וכ-300 נפצעו, נותר תעלומה בלתי פתורה, אך ב-2013 הגיעו ארגנטינה ואיראן להסכם לחקירה משותפת בעניין. באותה שנה הגיש התובע המיוחד ניסמן כתב אישום שלפיו איראן וחיזבאללה תכננו את הפיגוע. עד היום מכחישה טהרן את מעורבותה. ניסמן האשים את הנשיאה דאז ובכירים ארגנטינאים אחרים בכך שהסכימו שלא להעניש לפחות שני גורמים רשמיים איראניים במעורבות בפיגוע, וביקש לקרוא לפרננדס ולאחרים, בהם שר החוץ טימרמן, לחקירה.

"הנשיאה ושר החוץ זייפו את חפותה של איראן במטרה לשרת את האינטרסים הפוליטיים, המסחריים והגיאו-פוליטיים של ארגנטינה", טען ניסמן בזמנו. בשנת 2015, כאמור, נמצא ניסמן מת בשלולית של דם בביתו בבואנוס איירס באותו יום שבו היה אמור להעיד בשימוע בדלתיים סגורות בפרלמנט ולהסביר את האשמותיו הקשות נגד הנשיאה ומקורביה.

ניסמן טען שפרננדס ניהלה משא ומתן חשאי עם איראן במטרה להימנע מהענשת האחראים לפיגוע. לדבריו, כך קיוותה הנשיאה לקדם את היחסים המסחריים עם איראן: עסקות שבמסגרתן תייבא ארגנטינה נפט מהרפובליקה האיסלאמית, ותייצא לה דגן. לפי כתב האישום שגיבש ניסמן, מוחסן רבני, נספח התרבות האיראני בבואנוס איירס לשעבר, ועלי פלחיאן, שר המודיעין האיראני לשעבר, נמנו עם החשודים במתקפת הטרור ב-1994.

עוד טען ניסמן שאיראן ביצעה את הפיגוע הרצחני בבואנוס איירס כדי להעניש את הנשיא קרלוס מנם בגין השעיית שיתוף הפעולה הגרעיני בין שתי המדינות. לדבריו, ברגע שהוחלט לבצע את הפיגוע המטרה שנקבעה הייתה יהודית. נשיא ארגנטינה הנוכחי מאוריסיו מאקרי, יריבה המר של פרננדס, הבטיח לבנותיו של ניסמן כי הוא "יביא צדק לזיכרון אביהן". ואכן, הנשיא החדש הורה להתיר לפרסום את כל המסמכים הקשורים למותו של ניסמן, והקים יחידה מיוחדת כדי שתשתלט מחדש על חקירת הפיגוע הקשה מלפני 20 שנה.