בערים המרכזיות ברחבי איראן יצאו היום רבבות להפגין נגד המשטר בעקבות יוקר המחיה והעלייה באבטלה: "די לשלוח כסף לסוריה - תחשבו עלינו". המפגינים זועמים על רוחאני שהבטיח שיפור כלכלי בעקבות הסכם הגרעין עם המעצמות, ולא קיים

אלפי איראנים יצאו היום (ה') להפגין ברחובות משהד, העיר השנייה בגודלה באיראן, ובכמה ערים נוספות במחאה על יוקר המחיה. הם השמיעו קריאות נגד הממשלה, ובסרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות נשמעו צועקים בין השאר "מוות לרוחאני" ו"מוות לדיקטטור".

כשאיראן חתמה על הסכם הגרעין עם המעצמות בשנת 2015 הבטיח הנשיא חסן רוחאני שהסרת הסנקציות על ארצו תביא לשיפור בחיי האזרחים, אבל מאז עברו יותר משנתיים והאיראנים טרם הרגישו שינוי של ממש. איראנים רבים מאמינים ששחיתות ומנהל לא תקין הם הסיבה לכך שהמצב הכלכלי אינו משתפר.

שיעור האבטלה באיראן הגיע השנה ל-12.4%, וזו עלייה של 1.4% מהשנה שעברה. כ-3.2 מיליון איראנים מחוסרי עבודה. המפגינים במשהד צעקו בין השאר "תעזבו את סוריה, תחשבו עלינו" – במחאה על הסיוע האדיר שמעבירה איראן למשטר הסורי של בשאר אסד.

בשבועות האחרונים צצו באינטרנט גם סרטוני הפגנות שבהם נשמעו אזרחים איראנים קוראים להפסיק לשלוח כסף לעזה ולתימן – ולהפנות את המשאבים לאיראנים עצמם. קודם לכן השבוע הפגינו פעילי מחאה בעיר איספהאן שבמרכז איראן.

מושל משהד, מוחמד רחים נורואזיאן, אמר לפי סוכנות הידיעות איסנ"א כי ההפגנה במשהד הייתה בלתי חוקית, אולם לדבריו המשטרה נהג במפגינים בסובלנות. לפי המושל כמה מפגינים נעצרו משום שניסו לפגוע ברכוש הציבור.

בסרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות נראו שוטרים משתמשים בזרנוקי מים ובגז מדמיע כדי לפזר את המפגינים. המושל אמר כי ההפגנות אורגנו על-ידי "אויבי הרפובליקה האיסלאמית" ועל ידי מתנגדי המהפכה האיסלאמית באיראן.

נשיאת המועצה הלאומית להתנגדות למשטר באיראן, מרים רג'אבי, תיארה את התקוממות האזרחים באיראן כאינדיקציה לזעם עממי ורחב היקף בקרב הציבור, שעשוי להוביל לרפורמות ודמוקרטיזציה במדינה. לטענתה, למרות שרוב הציבור באיראן סובל מעוני, אינפלציה במחירים ותעסוקה נמוכה ביותר – המשטר משקיע כספים עצומים בניסיונות השפעה בעולם הערבי במזרח התיכון. "הפתרון היחיד למשבר החמור הזה בכלכלה הוא הפלת המשטר", סיכמה רג'אבי.