נשיא ארה"ב דונלד טראמפ תקף הערב את סין, זאת לאחר שתמונות מלווייני ריגול קלטו עשרות עסקאות חשאיות למכירת נפט בלב ים לצפון קוריאה. "זה מאוד מאכזב, לא יהיה פתרון ידידותי למצב אם זה ימשיך לקרות", הזהיר טראמפ

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ תקף הערב (ה') את סין, בעקבות תצלומי לוויין שחשפו כי היא ממשיכה למכור נפט לקוריאה הצפונית חרף הסנקציות עליה.

בבייג'ינג מכחישים את הטענות של וושינגטון ושל סיאול, שמגיעות בזמן שמושקעים מאמצים דיפלומטיים רבים כדי לרסן את תכנית הגרעין של פיונגיאנג ולרתום לכך את בעלת בריתה הכמעט יחידה.

"זה מאוד מאכזב שסין מאפשרת לנפט להיכנס לצפון קוריאה. לא יהיה פתרון ידידותי למצב אם זה ימשיך לקרות!", הזהיר טראמפ בחשבון הטוויטר שלו.

תמונות לווייני הריגול פורסמו אתמול בארצות הברית ובקוריאה הדרומית ודווח כי הם קלטו יותר מ-30 מקרים – רק בחודשיים האחרונים – שבהם ספינות סיניות העבירו בחשאי נפט לספינות צפון קוריאניות.

זאת בניגוד לסנקציות של מועצת הביטחון, שבהן תמכה סין רק בחודש ספטמבר האחרון כתגובה לניסוי הגרעיני של המשטר בפיונגיאנג, במה שנחשב להישג דיפלומטי עבור ארצות הברית.

סין טענה כי לא עברה על אף אחד מן האיסורים שהוטלו על ידי האו"ם בנוגע למכירת נפט לספינות צפון קוריאניות. בתדרוך לעיתונאים בבייג'ינג, התייחס דובר משרד ההגנה הסיני למצב ואמר כי "הסיטואציה שאתם מציינים מעולם לא התקיימה", אולם סירב לפרט או להרחיב בנושא.

בשבוע שעבר אישרה מועצת הביטחון פה אחד הטלה של סנקציות נוספות על קוריאה בעקבות ניסוי הטילים הבין יבשתי מן החודש שעבר, והגבילה עוד יותר את הגישה של המשטר לנפט גולמי.

לפי ההחלטה, תוגבל מכירת הדלקים לקוריאה לחצי מיליון חביות נפט מזוקק, ולארבעה מיליון חביות של נפט גולמי בשנה בלבד. לפי ההחלטה, אם קוריאה הצפונית תמשיך בניסויים הגרעיניים, יוטלו סנקציות נוספות.