ההתקוממות העממית באיראן נכנסה אל יומה השישי - ומספר ההרוגים בעימותים נוסק: ע"פ דיווחים בתקשורת הערבית מספר ההרוגים עומד כעת על 20, כאשר 6 מהם נהרגו במהלך ניסיון פריצה לתחנת משטרה. 7 מההרוגים: שוטרים • צפו

ההתקוממות העממית באיראן נגד השלטונות במדינה נכנסה הבוקר ליומה השישי – כאשר הלילה האחרון היה האלים ביותר עד כה. לפחות תשעה בני אדם נהרגו במהלך הלילה, מהם 6 במהלך ניסיון פריצה לתחנת משטרה באחד מעשרות מוקדי המהומות.

עד כה מצאו את מותם בהפגנות 20 הרוגים בסך הכל, 7 מתוכם אנשי כוחות הביטחון.

בוידאו: הירי לעבר המפגינים במהלך ניסיון הפריצה לתחנת המשטרה

כזכור, אתמול נחשף בערוץ 10 כי מסמך הערכה מסווג של (ממ"ד) שהופץ ללשכת ראש הממשלה, לכמה משרי הקבינט המדיני-ביטחוני ולשגרירויות ישראל בחו"ל קובע כי ההפגנות ברחבי איראן החלישו את המשטר בטהראן ועלולות לאיים על יציבותו.

במסמך, נכתב כי המשטר האיראני הופתע מההפגנות ומנסה לדכאן באמצעות מעצרים, שיבוש האינטרנט ונוכחות ביטחונית מוגברת – אך מנסה לא לגלוש לאלימות רבה מדי.

"ההפגנות החלו על רקע כלכלי אך קיבלו תוך זמן קצר תפנית פוליטית אלימה וכללו באופן חריג קריאות אנטי משטריות, שריפת סמלי משטר וביקורת נוקבת על ההוצאות הכספיות של המשטר בסוריה, בלבנון ובתימן", נכתב במסמך.

עוד נכתב במסמך כי בפני המשטר שתי דילמות: האם לנקוט באמצעי דיכוי קשים יותר כדי לשמור על היציבות במחיר מסוים וכיצד להתמודד עם ביקורת פנימית גוברת באיראן שיוצרת זיקה בין השקעת המשאבים באזרח האיראני לבין השקעת המשאבים בזירה האזורית.

"לפי שעה בולטת אחדות השורות של המשטר בין מחנה רוחאני למחנה השמרני ומשמרות המהפכה בנסיונם להרגיע במעט את הרוחות", צוין. "כוחות הביטחון משמרות המהפכה וכוחות הבסיג' פועלים לפי שעה באופן מאופק ומתמקדים באמצעי הרתעה".

בוידאו: עשרות אלפי מפגינים, אתמול

המומחים לנושא איראן של המרכז למחקר מדיני, האגף האחראי על הערכות המודיעין של משרד החוץ, מעריכים כי לפי שעה המחאות אינן מציבות איום על שרידות המשטר, אך כן פוגעות בו בצורה קשה. "להבנתנו ההפגנות הנמשכות מחלישות את המשטר, מביאות לשחיקת הלגיטימיות שלו ועשויות בטווח המתקדם יותר לאיים על יציבותו", נכתב במסמך.

יחד עם זאת, נכתב במסמך, רבים בציבור האיראני מודאגים מההשלכות של הסלמה במחאה. "קיים להבנתנו חשש מכאוס בקרב הציבור האיראני שמביט על מה שהתרחש במדינות אחרות באזור" נכתב במסמך. "על אף פגיעה מסוימת בתדמיתו הציבורית של רוחאני – עדיין קיימים להבנתנו חלקים בציבור שמאמינים בו או למצער רואים בו הרע במיעוטו בעיניהם ולא אומרים נואש לגביו".