השלטון מאבד את הסבלנות? תיעוד: רכב משטרתי דורס מפגינים

היום השישי להתקוממות באיראן: כוחות הביטחון החריפו משמעותית את האלימות נגד המפגינים. דיווחים: למעלה מ-30 הרוגים ו-450 פצועים עד כה • חמינאי: "אויבים מבית ומחוץ מעודדים את ההפגנות באמצעות נשק, כסף ומרגלים"

עשרות, אולי אפילו מאות, אלפי איראנים מפגינים זה היום השישי ברציפות בעשרות מוקדים במדינה נגד השלטון בעקבות המצב הכלכלי הקשה. ככל שנוקפות השעות מתברר כי אנשי כוחות הביטחון מחריפים משמעותית את האלימות כלפי המפגינים.

מגמה זו מלמדת על כך שסבלנות הממשל בטהרן לנוכח ההפגנות הולכת ופוקעת.

כך לדוגמא בסרטון המצורף נראים כלי רכב של המשטרה המקומית שועטים לעבר מפגינים ודורסים את חלקם לאור יום. מדובר במחזה כמותו לא ניתן היה למצוא בימים הראשונים למחאה שהתאפיינו באיפוק יחסי מצד הכוחות בשטח.

בתקשורת הערבית מדווחים כעת כי מספר ההרוגים במהומות חצה את ה-30, זאת לצד 450 מפגינים שנעצרו.

בתוך כך, המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, התייחס הבוקר לראשונה להפגנות והאשים: "אויבים מבית ומחוץ מניעים אותן ומממנים אותן". לטענתו, הדבר נעשה באמצעות "כסף, נשק וסוכנים זרים".

//www.jdn.co.il/news/world_news/931411

כזכור, אתמול נחשף בערוץ 10 כי מסמך הערכה מסווג של (ממ"ד) שהופץ ללשכת ראש הממשלה, לכמה משרי הקבינט המדיני-ביטחוני ולשגרירויות ישראל בחו"ל קובע כי ההפגנות ברחבי איראן החלישו את המשטר בטהראן ועלולות לאיים על יציבותו.

במסמך, נכתב כי המשטר האיראני הופתע מההפגנות ומנסה לדכאן באמצעות מעצרים, שיבוש האינטרנט ונוכחות ביטחונית מוגברת – אך מנסה לא לגלוש לאלימות רבה מדי.

"ההפגנות החלו על רקע כלכלי אך קיבלו תוך זמן קצר תפנית פוליטית אלימה וכללו באופן חריג קריאות אנטי משטריות, שריפת סמלי משטר וביקורת נוקבת על ההוצאות הכספיות של המשטר בסוריה, בלבנון ובתימן", נכתב במסמך.

עוד נכתב במסמך כי בפני המשטר שתי דילמות: האם לנקוט באמצעי דיכוי קשים יותר כדי לשמור על היציבות במחיר מסוים וכיצד להתמודד עם ביקורת פנימית גוברת באיראן שיוצרת זיקה בין השקעת המשאבים באזרח האיראני לבין השקעת המשאבים בזירה האזורית.

"לפי שעה בולטת אחדות השורות של המשטר בין מחנה רוחאני למחנה השמרני ומשמרות המהפכה בנסיונם להרגיע במעט את הרוחות", צוין. "כוחות הביטחון משמרות המהפכה וכוחות הבסיג' פועלים לפי שעה באופן מאופק ומתמקדים באמצעי הרתעה".

המומחים לנושא איראן של המרכז למחקר מדיני, האגף האחראי על הערכות המודיעין של משרד החוץ, מעריכים כי לפי שעה המחאות אינן מציבות איום על שרידות המשטר, אך כן פוגעות בו בצורה קשה. "להבנתנו ההפגנות הנמשכות מחלישות את המשטר, מביאות לשחיקת הלגיטימיות שלו ועשויות בטווח המתקדם יותר לאיים על יציבותו", נכתב במסמך.

יחד עם זאת, נכתב במסמך, רבים בציבור האיראני מודאגים מההשלכות של הסלמה במחאה. "קיים להבנתנו חשש מכאוס בקרב הציבור האיראני שמביט על מה שהתרחש במדינות אחרות באזור" נכתב במסמך. "על אף פגיעה מסוימת בתדמיתו הציבורית של רוחאני – עדיין קיימים להבנתנו חלקים בציבור שמאמינים בו או למצער רואים בו הרע במיעוטו בעיניהם ולא אומרים נואש לגביו".

11 תגובות

במלחמת איראן עיראק אמר כ"ק האדמו"ר האמרי חיים זצ"ל: זאלען ביידע האבען גרויס הצלחה [שלשני הצדדים יהיה הצלחה גדולה]. וכמובן גם כאן

חיות

הבה ננסה לעלות על כנפי הדמיון הפרוע… המפגינים הם """פלסטינים""" והצבא כמובן לא אחר מאשר הצבא המדכא הכובש הרוצח ילדים – צה"ל… מה היה קורה אז?????

למעשה אפשר לפרש את זה כתאונה בן הרכב המשטרתי לאופנוע אין הוכחה שהם דרסו מפגינים כמו הכותרות

לא יאומן. מה היה קורה אם זה היה מתועד אצלינו… והעולם כמובן ישתוק. יחסית כמובן. באדבחט

דווקא העם האירני ברובו לא אנטישמי. אני מאחלת הצלחה למפגינים.

התחושה של האומה הפרסית שנמאס מאיסלאם האייתולות והם מעוניינים בשלום אמיתי וקשרים כלכליים עם ארצות הברית וישראל

מה הם צועקים שמה בארבית

מלחמת אירן עירק פרצה כ9 שנים לאחר פטירת ה'אמרי חיים' זי"ע

באו ונעשה סדר בסדרי כוחות הביטחון באירן! (לפי סדר יורד בהיארכיה):
יש את כוחות המשמר, של משמרות המהפכה ולה כ100,000 אלף חיילים (כולל חיל אוויר נפרד משלה)= שהם אמונים לשמור על שלטון האייטולות.
ויש את כוחות הצבא הרגילים: 4 זרועות: אוויר, ים, ויבשה, והגנה אווירית [נ.מ.].
ויש כוחות שיטור (משטרה) רגילים, האחראים על שלום הציבור[גניבות, מריבות וכד']
(כיון שלא מדובר פה על ישראל אז מותר לדבר על זה -הקנאים פה לא יזעקו)
ויש את כוחות הבסיג' כוח לדיכוי התקוממות: הם כוח מתנדבים, המונה לפעמים יותר ממיליון צעירים פנאטיים, שאילפו אותם מגיל אפס (!) לשני דברים:
1. לציית למפקדים הממונים עליהם (שהם להבדיל דווקא אנשים חכמים ומוכשרים מאוד) בכל מחיר גם במחיר של חיים! (לפעמים הם שימשו גם כבשר תותחים כגון שטחי אש או שדות מוקשים).
2. להיכנס לתוך קהל, עם אופנועים [בעיקר], או על רכבים ממונעים, [כמו מה שראיתם בסרטון], ולהרביץ מכות נוראיות, ואז [לנסות] להציל את עצמם בשלום, עד להפגנה הבאה. הם לפעמים גם ילדים אבל אימנו אותם מגיל קטן והם בריונים אימתניים המפילים פחד בכל פעם ששומעים שהם נמצאים באזור. לדעתי זה מה שרואים בסרטון וזה לא המשטרה, שכאמור שומרת על איפוק, מסתבר שכוחות הבסיג' עושים את תפקידם נאמנה!
בדרך אגב תנסו לכתוב "הבסיג'" במקלדת זה מאוד קל.

השלמה:
1. כפי מה שאפשר לראות בסרטון מדובר פה סך הכל על 2 רכבים ממונעים, ועליו כמה (??) חברה מהבסיג' כפי הנראה, הם מצליחים להניס אלפי מפגינים! שפוחדים מהם פחד מוות!
2. בסרטון לא רואים איך שהם מצליחים לדרוס מישהו, בשניה 00:08 רואים איך ששני הרוכבים מצליחים לברוח מהאופנוע ההפוכה.
3. לדעתי, הם לא מנסים לדרוס! אם הם היו רוצים לדרוס כדי לדרוס הם היו מצליחים,(אפשר לראות בשניה- 00:09 את המכונית המרוחקת מגיעה לכמה רוכבים שנתקעו ואז הם מאיטים את המהירות) זה נראה כמה פעמים שהם מנסים לעצור ואז לרדת ולתת מכות.

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן