מנהיג החיזבאללה חסן נסראללה התייחס לאירועים באירן: "נתניהו, הישראלים, הסעודים וכל מי שהימר על המהומות באיראן יתאכזב. גם טראמפ וסגנו". "העריכו שהסיפור באירן גמור, בתוך ימים ההפגנות יסתיימו"

שבוע חלף מפתיחת המחאה באיראן, ואחד מבעלי בריתו הגדולים של המשטר האירני סבור שההפגנות יסתיימו בקרוב. בראיון מוקלט לערוץ אל מיאדין, אמר מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה כי "מה שקורה באיראן לא מתקרב למה שהיה בעבר. אני מאמין שהמצב ישוב לשגרה במהרה".

לטענת נסראללה, "הנושא הפעם אינו הנושא הפוליטי – בשנת 2009 המחאות היו על רקע הבחירות. היקף המחאות אינו גדול ומה שניפח את הנושא הם ההתפרעויות והמעורבות החיצונית. הבעיה באיראן נובעת משחיתות של חברות ומסוגיות כלכליות ואינה פוליטית".

השלטון מאבד את הסבלנות? תיעוד: רכב משטרתי דורס מפגינים


עוד אמר: "הנושא הכלכלי הוא האתגר הגדול ביותר עבור איראן. מאז הקמתה איראן הייתה נתונה תחת מצור ומלחמות. המוחים יצאו לרחובות בשל האבטחה, יוקר המחיה. כל האנשים צריכים שיקשיבו להם ועלינו לשמוע. האויב מחכה להזדמנות".

עם זאת הסביר נסראללה כי לדעתו "רוב העם באיראן תומך במדיניות החוץ שמובילה הנהגתו. אין עם אחד בעולם שמסכים על הכל במאה אחוזים. אבל כאן מדובר על מעטים.

"התקוות של טראמפ, סגנו, ממשלתו, של נתניהו וישראל ושל הבכירים בסעודיה נכזבו. כל ציר ההתנגדות יכול להיות רגוע ולא לחשוש".

בהתייחס לאיומים של נשיא ארה"ב בנוגע לסיוע הכלכלי לפלסטינים, אמר: "טראמפ, בהצהרתו, הביא לסיומו של תהליך השלום. בין הפלסטינים עצמם יש מחלוקות רבות, אך לא בנוגע לירושלים. שם יש תמימות דעים".

טראמפ: "אם הפלסטינים לא מוכנים לדון בשלום – למה שנשלם להם"


נסראללה הבהיר כי לאחרונה נפגש עם נציגי החזית העממית, החזית הדמוקרטית, חמאס, הג'יהאד האיסלאמי ואף עם נציגי פתח. "הפגישה האחרונה עם פתח. אמרתי להם, בואו נשתף כולנו פעולה בכל התחומים. הנושא העיקרי היה האינתיפאדה בתוך פלסטין הכבושה ומחוצה לה. שוחחנו על הגברת האינתיפאדה והתמיכה בה".

"הפעילות בגדה המערבית ובירושלים משפיעה מאוד על כל מה שקורה. אנחנו מתווכים, לא מספקים סיוע כספי לפלגים. איראן מתגאה בכך שהיא תומכת בהם כספית וטראמפ מעניש אותם".

לדבריו, "להתנגדות בתוך פלסטין צריכים להיות כלי הנשק והיכולות המתאימות. אנחנו לא נשתהה במקרה שהם יצטרכו עזרה".