אחדות בין ארגוני הטרור, או ניסיון השתלטות? ארגון הטרור העזתי שינה את עמדתו כדי לנסות להתקבל למוסדות הרשות הפלסטינית. לפי הדיווח, חמאס מתכנן גם לשלוח לראשונה משלחת ייצוגית לכינוס המועצה המרכזית של אש"ף בעוד שבוע וחצי

חמאס הודיע ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי הוא מוכן למסור את נשקו לידי אש"ף, אם חמאס יצטרף לארגון – כך דיווח הבוקר (שישי) העיתון אל-חיאת היוצא לאור בלונדון. אתמול דווח כי חמאס ישתתף בכינוס המועצה המרכזית של אש"ף, שיתקיים בעוד כשבוע וחצי.

על פי חלק מהדיווחים, ארגון הטרור שינה את עמדתו הקודמת, לפיו לא יוותר על נשקו על מנת להמשיך בהתנגדות ל"כיבוש הציוני". הסיבה לכך ככל הנראה היא ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל. בכיר חמאס ברמאללה אמר ל'אל חיאת' שהמטרה של הארגון היא להשתתף בכינוס המועצה המרכזית של אש"ף, בהמשך החודש כדי להיכנס למערכת הפוליטית הפלסטינית ולמוסדות אש"ף והרשות הפלסטינית.

הסיבה השנייה לשינוי העמדה היא שזאת הדרך להתמודד עם הלחץ של ארצות הברית שלנסה לכפות פתרון מדיני על הפלסטינים. דובר חמאס, חוסאם בדראן, אמר בהצהרה שפרסם אתמול, כי הארגון קיבל הזמנה רשמית להשתתף בכינוס המועצה המרכזית והם לומדים את הנושא. בתוך כך, מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר כי ההחלטות שיתקבלו במועצה המרכזית הן "הרות גורל".

ב-14 בינואר תתכנס המועצה המרכזית של אש"ף המהווה מעין פרלמנט של הארגון. אש"ף שהוקם ב-1964 מהווה את מסגרת הגג של שלל הארגונים הפלסטיניים הלאומיים אולם אינו כולל את התנועות הדתיות, חמאס והג'יהאד האסלאמי. בעקבות פניית צמרת אש"ף אל נציגי חמאס והג'יהאד להצטרף אל כינוס המועצה הודיעו דוברי הארגונים האסלאמיים כי הם שוקלים זאת בחיוב.

אם הדיווח באל-חיאת אכן נכון וחמאס אכן עדכן את הרשות שהוא מוכן למסור את נשקו לאחריות אש"ף, הרי שמדובר בתקדים היסטורי. חמאס לא הסתיר בעבר את כוונתו להשתלב במוסדות אש"ף ואף להשתתף בבחירות למוסדות הארגון (אש"ף) כדי להשתלט עליו באופן דמוקרטי.

הדיווח סותר דברים שאמר בימים האחרונים סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, סאלח אל-ערורי, שבריאיון לאל-ג'זירה הסביר כי אין בכוונת חמאס למסר את נשקו ואפילו לא להפקידו במשמורת משותפת עם אש"ף או הרשות. אולם ייתכן כי מדובר במאבקי כוחות בין אל-ערורי היושב בחו"ל לבין צמרת חמאס בעזה, שנראה כי הדליפה את הידיעה לעיתון אל-חיאת.