הנשיא הפלסטיני נשא נאום תקיף ביותר בכינוס המועצה המרכזית של אש"ף: "ירושלים היא הבירה הנצחית שלנו - יהיה מה שיהיה. ירושלים הוסרה מהשולחן בציוץ מצד האדון טראמפ. למרות הכול אנחנו נשארים כאן. לא נלך מהכפרים שלנו"

הערב התכנסה ברמאללה המועצה המרכזית של אש"ף, הגוף השני בחשיבותו בארגון, לאירוע שיימשך יומיים. ההחלטה על הכינוס התקבלה בעקבות ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל.

בתחילה היו אמורים להשתתף גם חמאס והג'יהאד האיסלאמי – אשר אינם חברים באש"ף – אולם הם החליטו להחרימו בשל אי רצונם "להפוך לעלה תאנה", ובשל המבוי הסתום שבו נמצא הפיוס הפנים פלסטיני.

חלק מרכזי מנאום הפתיחה הקדיש אבו מאזן לירושלים: "נכון שבירושלים אין את הכעבה, אך היא המקום השלישי הקדוש למוסלמים. האמריקנים התערבו ולחצו על הישראלים, ובסוף נערכו בחירות בירושלים (מזרח ירושלים). ירושלים היא הבירה הנצחית שלנו – יהיה מה שיהיה.

"לשם כך, אנו נפגשים כאן – להגן על ירושלים. אנחנו נמצאים במצב רגיש. על מה נתפשר אחר כך? על המדינה? על אבו דיס כבירה? סיימנו. אנחנו נשארים כאן. לא נשוב על השגיאות של העבר – של 48' ו-67'. ירושלים ואל-אקצא היא אחד המקומות הקדושים אחרי מכה ומדינה.

אבו מאזן גם תקף את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שטען שהוא מתכוון לקצץ בסיוע לפלסטינים על רקע סירובם כביכול לשתף פעולה בתהליך המדיני. "ראיתי בטוויטר ציוץ", אמר יו"ר הרשות וציטט: "אנחנו לא מביאים לפלסטינים כסף מפני שהם מסרבים למשא ומתן". על כך הוא הוסיף בערבית "יח'רב ביתכּ. איפה הצעת לי את זה? בטלפון? בטלוויזיה?".

הרקע לכינוס הוא כאמור נאומו מתחילת דצמבר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שבו הודיע: "הממשל האמריקני מכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל".

טראמפ הצהיר כי הממשל יתמוך בפתרון שתי מדינות אם גם הצדדים יסכימו על כך. בנאומו עדכן כי הנחה את מחלקת המדינה להיערך לקראת העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים.