צילום: לע"מ

טראמפ: "שקלתי לפטר את התובע? פייק ניוז"

נשיא ארה"ב דחה את הדיווח ב'ניו יורק טיימס' לפיו הורה לפטר את התובע המיוחד שחוקר את קשרי אנשיו עם רוסיה - ולבסוף חזר בו. "מדובר בחדשות מזויפות, זה אופייני לניו יורק טיימס", אמר לעיתונאים בדאבוס

סערת חקירת המעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב נמשכת: הלילה דווח כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הורה בחודש יוני האחרון לפטר את התובע המיוחד רוברט מולר, שחוקר את המעורבות הרוסית וחזר בו לאחר שהיועץ המשפטי לבית הלבן איים להתפטר. ה'ניו יורק טיימס' חשף את הדיווח שעורר הדים, אך טראמפ בעצמו הגיב לדברים וטען כי מדובר בשקר.

"פייק ניוז, חברים, פייק ניוז", אמר בתגובה לשאלות כתבים בדאבוס שבשווייץ, שעות לפני נאומו. "זה אופייני לניו יורק טיימס", הוסיף.

על פי הפרסום ארבעה מקורבים אישרו כי לאחר שנודע שבמסגרת החקירה אודות המעורבות הרוסית בבחירות, מולר חוקר את האפשרות שהנשיא חיבל במהלך החקירה, טראמפ החל לטעון כי למולר יש ניגודי עניינים שהופכים אותו ללא מתאים לתפקיד.

לפי ה'ניו יורק טיימס', טראמפ טען כי מולר מצוי בשלושה מקרים שונים של ניגוד עניינים, שפוסלים אותו מלשמש חוקר מיוחד: הראשון שבהם הוא מחלוקת עלי דמי חבר במועדון גולף של טראמפ בסטרלינג, ווירג'יניה, שהביאה לסיום החברות שלו במועדון. שנית, טען הנשיא כי מולר לא יכול לחקור אותו כיוון שהוא עבד במשרד עורכי דין שייצג בעבר את חתנו, ג'ארד קושנר. לסיום, טען טראמפ כי מולר לא יכול להיות ממונה על החקירה שלו כיוון שהוא עצמו התראיין לתפקיד ראש ה-FBI ימים ספורים לפני שמונה לתפקיד החוקר המיוחד.

לדברי המקורות, לאחר שהיועץ המשפטי לבית הלבן, דון מקהאן, קיבל את ההנחיה לפטר את מולר הוא סרב להעביר את הבקשה למשרד המשפטים. מקהאן אמר כי הוא מעדיף להתפטר במקום למלא אחר ההוראה. תגובה זו הובילה את הנשיא לחזור בו מהמהלך.

אפשרות נוספת ששקל טראמפ היא לפטר את רוד רוזנשטיין, סגן התובע הכללי – והאיש אשר מינה את מולר לתפקידו וממונה על החקירה, וקידום מספר 3 במשרד, רייצ'ל ברנד לכהן במקומו. רוזנשטיין הוא זה שאחראי על החקירה כיוון ששר המשפטים, ג'ף סשנז, פסל את עצמו מטיפול במקרה.

ה'ניו יורק טיימס' הדגיש כי ארבעת המקורות שאישרו את פרטי הפרשה ביקשו להישאר בעילום שם משום שלא רצו להתראיין בעניין חקירה שעדיין מתנהלת.

רק לפני יומיים הצהיר הנשיא כי הוא מוכן לתשאול תחת שבועה בפני התובע המיוחד לחקירת מעורבות רוסיה בבחירות לנשיאות בשנת 2016, רוברט מולר. "אני מצפה לזה, לה הייתה שום קנוניה", אמר הנשיא והדגיש כי יישמע לעורכי דינו".

טראמפ אמר את הדברים לקבוצת עיתונאים שנפגשו עם ראש הסגל ג'ון קלי בבית הלבן רגע לפני שהמריא לוועידה הכלכלית בדאבוס שבשוויץ. "זה הסיפור – לא היה שום שיבוש", הצהיר הנשיא וציין שאנשים יכולים להניח באופן שגוי כי ה"מלחמה" שלו נגד החוקרים מהווה שיבוש הליכי חקירה.

הנשיא אמר כי הוא יהיה מוכן לענות על כל שאלות התובע תחת שבועה, וניצל את ההזדמנות כדי לעקוץ את יריבתו הילרי קלינטון שהעידה מרצון בפרשת המיילים ביולי 2016: "היא לא תושאלה תחת שבועה, אבל אני כן אעשה זאת".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן