ארגוני הטרור הרצחניים הוציאו בימים האחרונים סדרת פיגועי טרור בקאבול, בירת אפגניסטאן. לפני יומיים, אמבולנס עמוס בחומרי נפץ גרמו למותם של למעלה ממאה אזרחים, והיום, נהרגו 11 חיילים בהסתערות של מחבלים חמושים על אקדמיה צבאית

לפחות 11 חיילים אפגנים נהרגו היום (שני) במתקפה של ארגון "המדינה האסלאמית" על אקדמיה צבאית בקאבול, עם המשך התדרדרות המצב הביטחוני בעיר. זאת המתקפה הרביעית הגדולה בקאבול בתשעת הימים האחרונים, שמערערות על הצלחת המדיניות האמריקנית הצבאית החדשה והאגרסיבית.

לפי משרד ההגנה בקאבול, חמישה מחבלים תקפו מחסום צבאי בסמוך לאחת האקדמיות הצבאיות המרכזיות במדינה. הם היו חמושים ב-RPG וברובים אוטומטיים ופתחו במתקפה עם שחר, כשטיפסו על סולם כדי לעבור את החומה בדרך למחסום. הם נבלמו רק אחרי שהרגו 11 חיילים ופצעו עוד 15. ארבעה מהמחבלים חוסלו ועוד אחד נלכד.

ההסתערות על האקדמיה אירעה יומיים בלבד אחרי שאמבולנס עמוס חומרי נפץ הרעיד את הבירה, בפיגוע שבו נהרגו יותר ממאה איש. לפני שבוע וחצי, עשרות בני אדם נהרגו במתקפה על מלון אינטרקונטיננטל בעיר. טליבאן קיבל אחריות על שתי המתקפות.

כאמור, לפני יומיים, נהרגו לפחות מאה אזרחים בפיצוץ אמבולנס עמוס חור נפץ בקאבול, בירת אפגניסטן, שאירע בסמוך לעמדת משטרה. עוד 158 איש נפצעו בפיצוץ, שאירע באזור מרכזי בעיר שהיה עמוס בהולכי רגל בזמן המתקפה. ככל הנראה, המחבלים רצו לפגוע במבנה משרד הפנים, אך פוצצו את האמבולנס במחסום.

טליבאן קיבל אחריות על הפיגוע הקטלני, שהתרחש כשבוע אחרי הפיגוע במלון בעיר, שבו עשרות בני אדם נהרגו. גם עליו קיבל הארגון הקיצוני אחריות. הפיצוץ אירע בסמוך למבני השגרירויות של שבדיה ושל הולנד ושל נציגות האיחוד האירופי ושל הודו, אך לא דווח על נפגעים מקרב אנשי הצוות.

במשרד הפנים בקאבול טענו כי רשת חקאני אחרית לפיגוע האחרון. הרשת קשורה לטליבאן, וגורמים מערביים ואפגניים סבורים כי היא זו שאחראית למעשה לשורה של מתקפות גדולות במרכזי הערים במדינה. בשל העומס בבתי החולים, חלק מהפצועים טופלו בחצרות בתי החולים. "זה טבח", אמר דז'ן פניץ', מתאם מטעם ארגון סיוע איטלקי, המנהל בית חולים שנמצא בסמוך למקום הפיצוץ.

המתקפה האחרונה צפויה להגביר את הלחץ על הנשיא אשרף ראני ועל בעלי בריתו בארצות הברית, שהביעו לאחרונה ביטחון רב בכך שהאסטרטגיה הצבאית האגרסיבית יותר שאימצו מניבה תוצאות במאבק להדיפת טליבאן ממרכזי הערים. עם זאת, הארגון, שמנהל מאבק בממשלה בקאבול ובכוחות הזרים מאז הופל מהשלטון על ידי ארצות הברית ב-2001, דחה את הטענות הללו והוכיח בתקופה האחרונה כי בכוחו להוציא לפועל מתקפות גדולות.

גל הפיגועים מתחולל למרות הביטחון שהפגינו נשיא אפגניסטן אשרף ראני ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ביחס לאסטרטגיה החדשה בשטח, שלטענתם הצליחה להדוף את טליבאן וארגוני טרור אחרים ממרכזי הערים. הארגון, שהופל על ידי ארצות הברית לאחר הפלישה למדינה ב-2001, דחה זאת ואמר כי הפיגוע ביום שבת היה מסר לטראמפ. עם זאת, ההסלמה במצב לא צפויה לשנות את המדיניות האמריקנית או להחיות את מאמצי השלום התקועים.

כאמור, גם שלוחת ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש) במדינה ביצעה פיגועים קטלניים בשנים האחרונות, על אף הגברת התקיפות האוויריות האמריקניות והזרמת כוחות נוספים לאפגניסטן.