אחרי שהאמריקנים הודיעו על הגבלת התמיכה בפלסטינים, שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני, בישרה כי תגביר את תמיכתה בסוכנות הפליטים אונר"א "במטרה לקדם את פתרון שתי המדינות". היא הוסיפה כי על האיחוד להיות שותפים לכל מו"מ

ארצות הברית מנסה למנוע את המשך הסרבנות הפלסטינית, אך האיחוד האירופי מתייצב לצד הפלסטינים, ובכך מבהיר כי הוא אינו יכול להיות מתווך הגון בין ישראל לפלסטינים.

מחלקת המדינה האמריקנית הצהירה שכל תקציב לפלסטינים נמצא כעת בבדיקה ולא יועבר ללא תנאים, אך נציבת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הכריזה על העברת 150 מיליון אירו לפלסטינים "במטרה לקדם את פתרון שתי המדינות".

"נמשיך לתמוך ברשות הפלסטינית ובעבודת סוכנות הסעד לפליטים אונר"א, כי אנחנו יודעים שככל שנשיג התקדמות בשטח, כך נוכל לקדם הליך פוליטי ולהפחית את האלימות", אמרה מוגריני בבריסל, במסיבת עיתונאים עם שר החוץ הנורווגי. "הבסיס האובייקטיבי שלפיו פועל האיחוד הוא פתרון שתי המדינות, עם ירושלים כבירתן העתידית של שתי המדינות, ישראל ופלסטין".

לדברי מוגריני, האיחוד העביר לרשות הפלסטינית סיוע בסך 42.5 מיליון אירו. "הכסף מיועד לחזק את הפעילות הפלסטינית במזרח ירושלים, ולתמוך בבניית מדינה פלסטינית דמוקרטית ויציבה שמקדמת רפורמות כלכליות, מחזקת עסקים וארגונים קטנים ובינוניים, ומחזקת את החברה האזרחית הפלסטינית במתן גישה למים ואנרגיה".

היא הוסיפה שהאיחוד עוקב מקרוב אחר מצבם של תושבי רצועת עזה. "האיחוד האירופי רואה חשיבות גדולה במחויבותה של הרשות הפלסטינית לפעול לאיחוד הגדה המערבית ורצועת עזה תחת רשות אחת לגיטימית, ואנחנו מעריכים את הצעדים שמצרים עושה בכיוון. המצב הפוליטי ברצועת עזה והביטחון בה משפיעים על כל האזור, ועל המלחמה של כולנו בטרור".

מוגריני רמזה שהאיחוד צריך להיות שותף לפתרון הסכסוך הישראלי־פלסטיני. בתשובה להצהרתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שבקרוב יחשוף תוכנית שלום חדשה, מוגריני קראה לארה"ב לא לפעול לבדה במאמצים להשיג שלום בין ישראל לפלסטינים. היא אף הזהירה שצעד כזה יוביל לכישלון. "כל מסגרת משא ומתן חייבת לכלול את כל השחקנים המעורבים ואת כל השותפים החיוניים להשיג שלום. הליך שלא יכלול את כל השחקנים לא יעבוד ולא יהיה ריאלי".

בנוסף לסכום הסיוע לרשות הפלסטינית עצמה, האיחוד מתכוון להעביר עוד 105 מיליון אירו לסוכנות הסעד לפליטים אונר"א. ארה"ב, התומכת המרכזית של הארגון שפועל בחסות האו"ם, העבירה 60 מיליון דולרים בלבד מתוך 360 מיליון הדולרים שהיא מעבירה בדרך כלל לסוכנות, תוך שהיא מציבה תנאים לקבלת המשך הסיוע. התנאים כוללים בין השאר את שינוי תוכנית הלימודים בספרים בבתי הספר של הסוכנות.

טראמפ: "אם הפלסטינים לא מוכנים לדון בשלום – למה שנשלם להם"