הניצחון של אסד במלחמת האזרחים בסוריה, פותח קרב חדש ומורכב בין המעצמות - האזוריות והעולמיות - על השליטה במדינה. אמש בלמו כוחות הקואליציה בראשות ארה"ב מתקפה של צבא אסד נגד הכורדים בדיר א-זור. 100 חיילים סורים נהרגו


בוידאו: דיר א-זור לאחר ששוחררה ע"י "צבא סוריה החופשית"

הביצה הסורית ממשיכה לדמם ולסבך את כל מי שפועלים בה: הניצחון המסתמן של אסד וסייעניו בקרב על סוריה מוביל לקרב חדש בין המעצמות האזוריות והעולמיות על השליטה במדינה, או לכל הפחות על שליטה בחלקים ממנה. מדובר בתמונה מורכבת של אינטרסים, כוחות, שיתופי פעולה ויריבויות שכל אחת מהן עלולה להצית מלחמה חדשה (סקירה מקיפה של כל זה היא ענין לכתה נפרדת).

המחשה למצב המורכב קיבלנו אתמול כאשר כוחות רבים של צבא אסד נערכו למתקפת פתע על צבא סוריה החופשית בדיור א-זור, כדי לכבוש אותה מחדש לאחר שהאחרונים גירשו את אנשי דאע"ש מהעיר לפני שנה (את צבא סוריה החופשית מרכיבים מורדים מאגונים שונים, כאשר מי שמוביל אותו הם הלוחמים הכורדים, שזוכים להגנה וסיוע מכוחות הקואליציה בראשות ארצות הברית. ב"ב).

כוחות הקואליציה בראשות צבא ארה"ב החליטו לבלום את המהלך ותקפו מהאוויר ומהיבשה את הסורים. התוצאה: יותר ממאה הרוגים לצבא אסד, 0 נפגעים בקרב כוחות הקואליציה ומתיחות גוברת בין ארה"ב לרוסיה.

הסיבה למתיחות פשוטה: הרוסים תומכים, כידוע, בצבא סוריה ורואים במהלך האמריקני באזור "פרובוקציה".

תמונת המצב המתוארת מסתבכת עוד יותר לאור הקונפליקט הטורקי: מחד, טורקיה עוינת את אסד ותומכת במורדים הסורים. מאידך, היא עוינת גם את הכורדים ומייחלת לניצחון של אסד עליהם, כך שכוחות כמו "צבא סוריה החופשית" מאתגרים את החשיבה וההתנהלות של אנקרה.

כך או אחרת, אין ספק שההתפתחויות האחרונות בסוריה בכלל ובדיר א-זור בפרט מסמנים את העידן החדש של המדינה המדממת שעוברת ממלחמת אזרחים בשטחה למלחמת מעצמות על שטחה.

//www.jdn.co.il/news/world_news/894307