איי טונגה שבאוקיינוס השקט חווים את הסופה העזה ביותר זה 60 שנה, שנעה במהירות של כ-200 קמ"ש וגרמה לזנק רב. מבנה המחוקקים קרס, אלפי תושבים שהו במקלטי חירום, קווי חשמל קרסו, דרכים נחסמו ויש דיווחים על פצועים רבים

מבנה הפרלמנט באי טונגה חרב בעקבות סופת הציקלון העוצמתית ביותר שפקדה את האי ב-60 השנים האחרונות. הסופה "גיטה", שהכתה באי שבאוקיינוס השקט בעוצמה ארבע, גרמה לנזק רב והפילה קווי מתח גבוה.

ממשלת האי הכריזה על מצב חירום בעקבות פגיעת הסופה והקימה מרכזי פינוי, שם שהו אלפי תושבים במהלך הלילה האחרון. הציקלון נע במהירות של כ-200 קמ"ש בטרם המשיך לאיי פיג'י, אולם הוא לא צפוי לפגוע באיים המרכזיים.

"הרוח הייתה מפחידה. היא שאגה ויכולנו לשמוע את הגגות עפים", סיפרה מארי פונואה לרדיו ניו זילנד. "אני חושבת שאנשים רבים היו נואשים במהלך הלילה האחרון". מבנה הפרלמנט של ממלכת טונגה, המורכבת מ-170 איים שבהם חיים כ-107 אלף תושבים, נבנה לפני יותר ממאה שנה. לא ברור היכן ישבו חברי הפרלמנט בזמן שיקום המבנה.

תיעוד מבנה הפרלמנט שקרס:

שירותי החירום במדינה פועלים במרץ לפתוח מחדש כבישים חסומים ומנסים להעריך את מידת הסיוע שיזדקקו לו לאחר שסופת הציקלון תעזוב את האזור. לפי שעה אין דיווחים על הרוגים בצקלון, אבל תושבים רבים נפצעו. כך לפי גרהאם קנה, יועץ אוסטרלי במשרד הלאומי לניהול מצב חירום של טונגה.

הליך ניקוי הרחובות החל בשעות הבוקר המוקדמות (שעון מקומי) בסיוע חיילי צבא, בזמן שהסופה עדיין השתוללה מעל עיר הבירה נוקואלופה. "היינו צריכים לפנות קודם כול את הדרכים כדי שנוכל להגיע לאנשים שזקוקים לטיפול רפואי וכדי שצוותי ההערכה שלנו ייצאו החוצה", אמר קנה בראיון טלפוני לסוכנות הידיעות רויטרס.

הוא העריך ש-40 אחוזים מהבתים בבירת טונגה, שבה מתגוררים 24,500 תושבים, ניזוקו בצורה כזו או אחרת, עם גגות בתים שעפו ומבנים שהוצפו. עוד נמסר שאין חשמל בבירה לאחר שתשתית החשמל ניזוקה, ודרכי תקשורת לחלקים רבים המדינה נותקו. "בתים ישנים רבים, בייחוד בתי מורשת ותיקים, ניזוקו קשות או נהרסו, שזה עצוב מאוד, הם די היסטוריים", אמר קנה. "הם עברו בעבר סופות צקלון, אבל זה הציקלון הגדול ביותר שעבר האי הזה לפחות ב-60 השנים האחרונות".

ציקלון "גיטה" עושה כעת את דרכו לעבר פיג'י וצפוי לעלות לדרגה חמש – הדרגה הגבוהה ביותר. אולם מומחים מעריכים שהסופה העזה לא תעבור באזורים מאוכלסים בפיג'י.