"ספק אם היו מעוררים חשד במזוודות": לאחר שאמש הותר לפרסום כי יחידת 8200 הביא לסיכולו של פיצוץ מטוס נוסעים אוסטרלי ע"י דאעש, הבוקר נחשפים בסוכנות הידיעות 'רויטרס' פרטים חדשים על תכנון הפיגוע

בהמשך לפרסום על סיכול פיגוע אוויר גדול שתכנן דאעש נחשפים הבוקר בסוכנות הידיעות 'רויטרס' פרטים חדשים על האירוע. ע"פ הדיווח, הברחת חומרי הנפץ תוכננה להתבצע באמצעות הטמנתם ב…מטחנת בשר ובובת ברבי.

"המחבלים העריכו שבאופן הזה ספק אם הם יעוררו חשד", כך בדיווח.

עוד פורסם כי הם עמלו גם על פיתוח רכיבים כימיים, באופן שימקסם את הנזק. מי שסייע להם בענין היה בכיר בדאעש.

כך סיכלה יחידת 8200 פיצוץ מטוס נוסעים על ידי דאעש באוסטרליה


כזכור, אתמול פורסם כי גורמים ב-8200 העבירו את המידע לרשויות הביטחון המקומיות שסיכלו את הפיגוע שהיה כבר בשלבי הכנה אחרונים. המקרה אירע ביולי אשתקד. לפי כתבי האישום שהוגשו נגדם, שני גברים אוסטרלים ניסו לפוצץ מטוס של חברת התעופה איתיחאד ולהרעיל את נוסעיו בגז. לפי הדיווחים אז, מפקד בכיר של דאעש בסוריה שלח אליהם חלקים, כולל מטעני נפץ, באמצעות מטען אווירי מטורקיה, במטרה לבנות מתקן נפץ מאולתר. תוכנית אחרת כללה הפצת גז רעיל במקום ציבורי. התוכנית סוכלה כיוון שהמעורבים לא הצליחו לייצר את הגז הקטלני.

"זו אחת התוכניות המתוחכמות אי פעם לפיגוע על אדמת אוסטרליה", אמרו אז במשטרת אוסטרליה. הם ציינו כי השניים הרכיבו את המטען על סמך הוראות שנתן להם בכיר דאעש בסוריה. הוא אף היה אמור לשלוח להם רכיבים נוספים לצורך זה מטורקיה. המטען נמצא במזוודתו של אחיו של אחד הנאשמים לפני שעלה לטיסת איתיחאד שיצאה מסידני ב-15 ביולי. האח לא היה מודע לתוכנית, וגורמי הביטחון בשדה התעופה איתרו את המטען. המשטרה תיארה את המטען כבעל דרגת נפץ גבוהה אך הניסיון להרכיבו לא עלה יפה.

אז פנו השניים לתכנן מכשיר הרעלה כימית, שמבוסס על מימן גופרתי. על פי האישום, לחברי החוליה לא הייתה תוכנית קונקרטית לגבי ההרעלה. עם זאת, הם הזכירו שטחים צפופים וסגורים כמו למשל כאלה שמשמשים תחבורה ציבורית. מימן גופרתי הוא רעיל מאוד, ולעתים קרובות הופך קטלני למי שנחשפו אליו.

על פי אגף המודיעין, סיכול הפיגוע הביא להצלה של עשרות חפים מפשע. כמו כן, לטענת גורמים ביחידה ההצלחה ממחישה את חשיבותה של יחידת העילית המודיעינית במאבק נגד ארגון המדינה האסלאמית. באוסטרליה נשמעו ביקורות קשות על כך שהפיגוע הרצחני תוכן בסוריה ובטורקיה בלי שאנשי המודיעין המקומיים זיהו את הכוונות.