איראן מאיימת: אם יבטלו את ההסכם, נעשיר שוב אורניום תוך יומיים

בכיר במערך הגרעין האיראני איים היום כי במידה והסכם הגרעין שנחתם עם המעצמות האירופאיות ועם ארצות הברית יבוטל - איראן תחזור להעשיר אורניום ברמה גבוהה בתוך יומיים. בכיר אחר הבהיר כי למרות הלחץ, "נמשיך בתכנית הטילים הבליסטיים"

בכיר בפרויקט הנשק הגרעיני האיראני אמר היום (שני) כי במידה וארצות הברית תפרוש מהסכם הגרעין שנחתם עם ששת המעצמות – איראן תחזור להעשיר אורניום ברמה גבוהה בתוך יומיים בלבד.

במסגרת ההסכם עם המעצמות, איראן נאלצה לוותר על מרבית האורניום המועשר ברמה של 20% שהיה בידיה, רמה שמאפשרת ייצור של ראשי קרב גרעיניים. ההסכם, שאישורו הוביל להסרת הסנקציות על איראן, מגביל את העשרת האורניום האיראני לרמה של 5% בלבד. את מרבית האורניום המועשר שלה דיללה איראן, בעוד חלקו הומר לדלק והיתר נשלח לרוסיה כחלק מההסכם.

במקביל, בכיר בצבא איראן התבטא היום בנוגע לתכנית הטילים הבליסטיים של ארצו – שמדינות רבות, ובראשן ארצות הברית מתנגדות לה. "איראן תמשיך בתכנית פיתוח הטילים שלה", אמר הבכיר. "זאת בלי קשר ללחצים שיפעיל המערב על מנת לעצור אותה".

הדברים שצוטטו על ידי סוכנות הידיעות האיראנית התפרסמו במקביל לביקורו של שר החוץ הצרפתי ז'אן איב לה דריאן ברפובליקה האסלאמית. השר הגיע לאיראן כדי להבטיח שאירופה תמשיך לתמוך בהסכם הגרעין, אבל גם לדון עם ההנהגה האיראנית בנוגע לטענות שמשמיע הנשיא האמריקני וראש ממשלת ישראל בנוגע להסכם וקשרי הטרור של איראן ברחבי המזרח התיכון.

גם בכיר באיראן, המקורב למנהיג העליון חמינאי צוטט כשהוא מתייחס לתכנית הגרעין. "תכנית הגרעין שלנו מסונכרנת עם מדיניות ההגנה שלנו", אמר הבכיר והתעקש: "התכנית לא מהווה איום לאף מדינה בעולם". הבכיר גם תקף את הנשיא האמריקני דונלד טראמפ המתנגד להסכם הגרעין וטען כי המעצמות האירופאיות טעו כשוויתרו על נושאים משמעותיים במהלך המשא ומתן על ההסכם.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *