נשיא ארה"ב החליט לפטר את טילרסון, אחרי חודשים ארוכים של שמועות בנושא בעקבות חילוקי דעות ביניהם, בין היתר על רקע ההתפתחויות מול צפון קוריאה. טראמפ מינה את ראש ה-CIA מייק פומפאו למזכיר המדינה החדש, צעד שעדיין זקוק לאישור הסנאט

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הדיח היום (שלישי) את שר החוץ רקס טילרסון, והודיע כי ימנה במקומו את ראש ה-CIA מייק פומפאו, שמינויו דורש את אישור הסנאט. לפי גורם אמריקני, טראמפ מעוניין בשינויים בממשל לקראת השיחות עם קוריאה הצפונית, שאמורות להתקיים במאי.

טראמפ צייץ בטוויטר: "מייק פומפאו, ראש ה-CIA, יהפוך למזכיר המדינה החדש. הוא יעשה עבודה נהדרת! תודה לך על שירותך רקס טילרסון! ג'ינה האספל תהיה ראש ה-CIA החדשה והאישה הראשונה שנבחר לתפקיד. ברכות לכולם!". ג'ינה האספל הייתה סגניתו של פומפאו בסוכנות הביון המרכזית של ארה"ב.

לפי הוושינגטון פוסט, שלושה מקורבים לנשיא הבהירו כי חשוב היה לנשיא לבצע את המהלך כעת, כשהוא מתכונן לשיחות עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ון און, ובמהלך ניהול המשא ומתן על המכסים לארצות הברית. על פי הדיווח בוושינגטון פוסט, כבר ביום שישי האחרון פנה טראמפ לטילרסון וביקש ממנו לפרוש מתפקידו. משכך, קיצר טילרסון את ביקורו באפריקה כדי לחזור בהקדם לוושינגטון ולהשלים את המהלך.

בהודעת תגובה שהעביר ל"וושינגטון פוסט" שיבח טראמפ את פומפאו ואת האספל. "אני גאה למנות את ראש סוכנות הביון המרכזית, מייק פומפאו, למזכיר המדינה החדש שלנו", כתב טראמפ. "מייק סיים ראשון בכיתתו בווסט פוינט, שירת ללא רבב בצבא האמריקני וסיים בהצטיינות את בית הספר למשפטים בהרווארד. הוא המשיך ושירת בבית הנבחרים האמריקני עם רקורד מוכח של עבודה עם כל הצדדים".

עוד אמר טראמפ ש"ג'ינה האספל, סגנית ראש ה-CIA, תחליף את המנהל פומפאו ותהיה האישה הראשונה מעולם בתפקיד מנהלת ה-CIA, ציון דרך היסטורי. מייק וג'ינה עבדו ביחד במשך יותר משנה ופיתחו כבוד הדדי גדול ביניהם". טראמפ גם חלק שבחים למזכיר המדינה המפוטר טילרסון וכתב: "לבסוף אני רוצה להודות לרקס טילרסון על שירותו. עבודה גדולה הושלמה ב-14 החודשים האחרונים ואני מאחל לו ולמשפחתו כל טוב".