סעודיה: נפתח נשק גרעיני אם איראן תעשה זאת

יורש העצר של ערב הסעודית, מוחמד בן סלמאן, הכריז כי אם איראן תפתח נשק גרעיני, ריאד "תתחיל לפתח מידית" ארסנל גרעיני משלה. הממלכה הסונית מתנגדת להסכם הגרעין וחוששת מיריבתה השיעית, ויורש העצר צפוי לפגוש שבוע הבא את הנשיא טראמפ

יורש העצר של ערב הסעודית, מוחמד בן סלמאן, הכריז כי אם איראן תפתח נשק גרעיני, ריאד "תתחיל לפתח מידית" ארסנל גרעיני משלה. בקטעים מריאיון לרשת CBS, ששודרו היום (חמישי), אמר הנסיך בן ה-32 כי "אנחנו לא רוצים נשק גרעיני, אך ללא ספק, אם איראן תשיג נשק גרעיני, נעשה זאת מידית גם אנחנו".

הנסיך ייפגש בשבוע הבא עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, במסגרת מסע ביקורים שהוא מקיים במערב. בשבוע שעבר, הוא הגיע לביקור רשמי בבריטניה ובמצרים, שהיו התחנות הראשונות שלו מאז מונה ליורש העצר בשנה שעברה. במהלך הביקור במצרים, אמר הנסיך מוחמד כי איראן, יחד עם טורקיה וארגוני הטרור, הם חלק מ"משולש הרשע".

יחסיה של ריאד עם וושינגטון השתפרו מאז כניסתו של טראמפ לבית הלבן בינואר אשתקד, אחרי מתיחות ארוכה תחת ממשלו של ברק אובמה שהוביל את העסקה עם איראן. בימים אלו פועלת ארצות הברית מול מדינות אירופה החתומות גם הן על ההסכם – בריטניה, צרפת וגרמניה – במטרה להכניס בו שינויים ותיקונים.

היחסים בין ערב הסעודית לטורקיה התדרדרו מאז שריאד הובילה את המצור על קטאר, שהוטל באותו חודש שבו קודם בנו של המלך סלמאן לרשת אותו. במהלך שיחה שקיים עם עורכי עיתונים במצרים, יורש העצר הסעודי האשים את טורקיה בכך שהיא מנסה להקים מחדש את החליפות האסלאמית, שפורקה לפני כמאה שנה עם התמוטטות האימפריה העות'מאנית.

בנוסף לכך, היחסים בין טורקיה לאיראן – האויבת של ערב הסעודית – השתפרו בשנה האחרונה, כחלק ממאמציהן לסיים את המלחמה בסוריה. על אף שהן תומכות בצדדים יריבים, שתי המדינות, יחד עם רוסיה, מקיימות דיונים רבים והגיעו להבנות סביב עתידה של סוריה. ארדואן אמור להיפגש בחודש הבא באיסטנבול עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ועם נשיא איראן חסן רוחאני, בפסגה משולשת שנייה ביניהם בחודשים האחרונים.

לדבריו, המחלוקת עם קטאר עשויה להימשך תקופה ממושכת, בדומה לאמברגו שהטילה ארצות הברית על קובה לפני 60 שנה. עם זאת, הוא ביטל את ההשפעה של המשבר ותיאר את הנסיכות כ"קטנה יותר מרחוב בקהיר". הוא הדגיש כי למרות ניתוק היחסים בין ערב הסעודית, איחוד האמירויות הערביות, בחריין ומצרים עם קטאר, היא תוכל להשתתף בפסגה של מדינות ערב שאותה תארח ריאד בהמשך החודש.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *