טראמפלנד, פרק ההדחות: ה'וושינגטון פוסט' מדווח כי טראמפ החליט לפטר את היועץ לביטחון לאומי הגנרל הרברט מקמאסטר ובוחן מחליפים אפשריים עבורו. ההחלטה התקבלה אך טראמפ לא ממהר לפרסמה בכדי לא להביך את הגנרל המעוטר. הבית הלבן מכחיש

הדחה נוספת בדרך? חמישה גורמים שמעורים בתוכניותיו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ טוענים כי הנשיא החליט להדיח את היועץ לביטחון לאומי, הגנרל הרברט מקמאסטר. כך דיווח הלילה (שישי) ה"וושינגטון פוסט" – שלושה ימים בלבד לאחר שמזכיר המדינה רקס טילרסון הודח מתפקידו.

כלי תקשורת אמריקניים כבר דיווחו בשבועות האחרונים כי טראמפ שוקל את הצעד ואף בוחן מחליפים למקמאסטר בתפקידו. אולם על פי הדיווח הנוכחי – ההחלטה הסופית לגבי פיטוריו של מקמאסטר התקבלה.

טראמפלנד: טילרסון פוטר, פומפאו מזכיר מדינה, הספל ראש הCIA • סקירה

על פי הדיווח, טראמפ עדיין בוחן מחליפים אפשריים ליועץ הבכיר, אולם מתכוון לקחת את הזמן עד להודעה הרשמית על הפיטורים. זאת כדי להימנע מהשפלתו של מקמאסטר וכדי לאפשר חפיפה מסודרת בין היועץ היוצא למחליפו. בין המחליפים האפשריים: שגריר ארה"ב לשעבר באו"ם ג'ון בולטון או ראש מטה המועצה לביטחון לאומי קית' קלוג.

ב"וושינגטון פוסט" נכתב עוד כי טראמפ מעולם לא הצליח להסתדר עם מקמאסטר ולא התחבר אליו באופן אישי. לפי הדיווח, טראמפ אף אמר לראש הסגל ג'ון קלי כי הוא רוצה שמקמאסטר יוחלף. טראמפ, על פי הדיווח, התלונן כי מקמאסטר קפדן מדי וכי התדריכים שהוא מעביר "ארוכים מדי ונראים לא רלוונטיים".

עם זאת, גנרל מקמאסטר, בן ה-54, נחשב למוח צבאי מבריק ומוערך מאוד בצבא ובפנטגון. במהלך שנות שירותו הוצמד לו הכינוי "מנפץ מוסכמות" וזאת בשל יכולתו לחשוב מחוץ לקופסה ולהביע בקול רם התנגדות או ביקורת להחלטות של מפקדיו וההנהגה בכלל.

דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, הכחישה בתדרוך את הדיווחים על הדחתו הצפויה של מקמאסטר. "בניגוד לדיווחים, יש להם יחסי עבודה טובים ואין שום שינוי במועצה לביטחון לאומי", אמרה וכתבה בהמשך גם בחשבון הטוויטר שלה.

מקמאסטר הוא היועץ לביטחון לאומי השני של טראמפ. קודמו בתפקיד, מייקל פלין, התפטר לאחר שנחשף כי שוחח עם השגריר הרוסי לגבי עתיד הסנקציות שממשל אובמה הטיל על רוסיה בתגובה להתערבותה בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 – וסיפק מידע כוזב בנושא לסגן הנשיא מייק פנס.

ביום שלישי הדיח טראמפ את מזכיר המדינה טילרסון מתפקידו. טראמפ צייץ בטוויטר שלו: "מייק פומפאו, ראש ה-CIA, יהפוך למזכיר המדינה החדש. הוא יעשה עבודה נהדרת! תודה לך על שירותך רקס טילרסון! ג'ינה האספל תהיה ראש ה-CIA החדשה והאישה הראשונה שנבחר לתפקיד. ברכות לכולם!".

אם מקמאסטר אכן יודח, הוא יהיה האחרון עד כה בשורת הדחות בממשל האמריקני הנוכחי. בין היתר, הדיח טראמפ את יועצו האסטרטגי הבכיר סטיב באנון, ראש הסגל בבית הלבן ריינס פריבוס ומנהל התקשורת אנתוני סקרמוצ'י לאחר 10 ימים בלבד בתפקיד. על פי דיווחים שונים, טראמפ מתכנן להדיח בהמשך גם את ראש הסגל הנוכחי ג'ון קלי.