מנהיג צפון קוריאה ביקר בסין: "הבטיח לוותר על גרעין"

לראשונה מאז נכנס לתפקידו, יצא קים לביקור במדינה זרה: מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג-און ביקר בסין בחשאיות למשך 4 ימים ונפגש עם הנשיא שי, כך פורסם הלילה לראשונה. הבית הלבן: "עוד עדות שהקמפיין שלנו ללחץ מירבי יוצר את האווירה הראויה לשיחות"

אחרי ימים של דיווחים, צפון קוריאה וסין אישרו הלילה (ד') כי מנהיג המדינה המבודדת קים ג'ונג און ערך ביקור "לא רשמי" בבייג'ינג ונפגש עם הנשיא הסיני שי ג'ינפינג. מסין נמסר כי קים הבטיח לוותר על נשק גרעיני בחצי האי הקוריאני, ושי בתמורה הבטיח לממש את החברות בין המדינות.

הביקור ארך ארבעה ימים, מיום ראשון ועד יום רביעי, ותמונות רשמיות של המנהיגים הופצו על ידי סוכנות הידיעות הממלכתית בסין. זו הנסיעה הראשונה של הרודן הצפון קוריאני מחוץ למדינתו מאז עלה לשלטון בשנת 2011. "לא היה ספק שהביקור הראשון שלי מחוץ למדינה יהיה לבירה הסינית", אמר קים לשי, לפי סוכנות הידיעות הקוריאנית. על פי מומחים, הנסיעה מהווה הכנה למפגשים הצפויים בין צפון קוריאה לארצות הברית ודרום קוריאה.

מהבית הלבן נמסר הלילה כי סין עדכנה את הנשיא טראמפ ביום שלישי על ביקורו של קים במדינה. "ארצות הברית נמצאת בקשר הדוק עם בנות בריתה דרום קוריאה ויפן", מסרה דוברת הבית הלבן שרה האקבי. "אנו רואים בהתפתחויות עוד עדות לכך שהקמפיין שלנו ללחץ מירבי יוצר את האווירה הראויה לשיחות עם צפון קוריאה". עוד צויין כי ההודעה מסין כללה מסר פרטי לטראמפ מהנשיא הסיני.

סוכנות הידיעות הסינית שינחואה דיווחה כי קים אמר לשי שהמצב בחצי האי מתחיל להשתפר, לאחר שצפון קוריאה פעלה להורדת המתח הבינלאומי והציעה לקיים שיחות שלום. "עמדתנו היא להיות מחוייבים לנטרול הגרעין בחצי האי, בהתאם לרצונותיהם של הנשיא המנוח קים איל סונג והמזכיר המנוח קים ג'ונג איל", אמר קים. "צפון קוריאה מוכנה לדבר עם ארצות הברית ולקיים מפגש בין המדינות".

במקביל, בסוכנות הידיעות הצפון קוריאנית, KCNA, צוטט קים מאשר את קיום השיחות "המעמיקות" עם נשיא סין. קים ציין שמדובר ב"אבן דרך" בתהליך שיפור היחסים ההדדיים בין פיונגיאנג לבייג'ינג. "מדובר באינטרס אסטרטגי משותף", נמסר מצפון קוריאה ביחס לקשרים עם סין. לפי הדיווחים, נשיא סין שי קיבל את הזמנתו של קים לבקר בצפון קוריאה.

השבוע דיווחה רשת החדשות היפנית קיודו ששליט צפון קוריאה נסע ברכבת מיוחדת שחצתה את הגבול מצפון קוריאה לעיר הסינית דנדונג, שנמצאת בגבול הצפון מזרחי. לפי לוחות הזמנים בשירותי הרכבות בסין, אורכה של הדרך מדנדונג לבייג'ינג היא יותר מ-1,100 ק"מ והיא נמשכת 14 שעות לפחות.

מוקדם יותר אמר בכיר בממשל בפיונגיאנג כי המדיניות החדשה של ארצו – לשפר את היחסים עם דרום קוריאה, זוכה לתמיכה בינלאומית, וקרא לארה"ב להסיר את הסנקציות שהטילה על צפון קוריאה. "פיונגיאנג מבקשת לבנות עולם טוב יותר ושליו יותר, חופשי ממלחמות ואלימות", אמר הבכיר.

"דבר לא יעמוד בדרכו של הדיאלוג בחצי האי הקוריאני", אמר. "עכשיו הזמן לשים סוף למדיניות העוינת של ארה"ב, ללחץ ולסנקציות האמריקניות. וושינגטון צריכה להבין את עמדתנו ולבוא בגישה חיובית וכנה לגבי שמחירה על השלום בחצי האי הקוריאני".

סין היא אחת מבעלות הברית הקרובות של צפון קוריאה, עוד מימי המלחמה הקרה. היחסים בין שתי המדינות החריפו לאחרונה, כשסין תמכה בהחלטות שהתקבלו באו"ם להטיל סנקציות על צפון קוריאה, בגלל תוכנית הגרעין והטילים שלה. לפי גורמים ששוחחו עם קיודו, מטרת הביקור נועדה לחזק את היחסים שנפגעו.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן