בצל הזוועה בדומא: טראמפ יחזור בו מהכוונה לסגת מסוריה?

בימים האחרונים דווח על מתיחות בין טראמפ לנתניהו בשל הכוונה להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה. כעת, לנוכח האירועים בדומא, עשוי טראמפ לשקול את החלטתו מחדש. וגם: מה ההיגיון הקר מאחורי ההתנהלות של אסד? מומחים מנסים להסביר

הטבח הכימי באידליב: בנאום שנשא בשבוע שעבר בוירג'יניה הכריז נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על כוונתו להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה. במקביל דווח כי טראמפ הקפיא 200 מיליון דולרים סיוע לסוריה, שנועדו לשקם את האזורים שהיו בשליטת ארגון הטרור דאע"ש.

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי ישראל פעלה מאחורי הקלעים לשנות את דעתו של הנשיא האמריקאי, כאשר שיחת טלפון בין רה"מ נתניהו לנשיא טראמפ בנושא הפכה למתוחה מאוד, אך לא סייעה להניא את הנשיא מהחלטתו.

כזכור, בהודעה לקונית שפרסמה לשכת רה"מ בנושא נאמר: "נתניהו שוחח עם טראמפ על ההתפתחויות במזרח התיכון ועל איראן. נתניהו הודה לנשיא טראמפ על התחייבותו לביטחונה של ישראל, וכן על תמיכתה של ארצות הברית בישראל באו"ם. שני המנהיגים סיכמו להמשיך את התיאום ההדוק של שתי המדינות, כדי להדוף את התוקפנות של איראן וניסיונותיה לערעור היציבות באזור".

אלא שכעת, לאור מה שמסתמן כטבח כימי נוסף שביצע אסד, עשוי טראמפ לחזור בו מהחלטתו או לכל הפחות לעכב את ביצועה.

בנוסף, בדיווחים שונים בתקשורת הערבית נטען כי טראמפ אינו מתכוון באמת להוציא הכוחות מסוריה, אלא רק "לסחוט" מסעודיה את התקציב ללמימון הפעילות הצבאית במדינה השסועה. גורמים סעודים בכירים, כך נטען, כבר דנים עם טראמפ בענין.
//www.jdn.co.il/news/world_news/978078
בתוך כך, ד"ר יהודה בלנגה, מומחה לסוריה ומצרים באוניברסיטת בר-אילן, העניק הבוקר ראיון לרשת ב וניסה להסביר את הרציונל מאחורי התנהלותו של אסד. "אסד לכאורה כבר ניצח במלחמת האזרחים, מדוע הוא עושה שימוש בנשק שעלול לעורר את הקהילה הבינ"ל נגדו" נשאל בלנגה.

הוא השיב: "ההסבר הפשוט הוא – שאסד עושה את זה כי הוא יכול…יש לו את כל הגיבוי שהוא צריך ואף אחד לא יעשה לו שום דבר, אז הוא יכול לעשות את זה מדי פעם. בטח למען מטרת השמדת מעוזי המורדים האחרונים".

בלנגה העריך כי למרות שאסד התפרק מרוב הנשק הכימי שברשותו, הוא הותיר לעצמו כמה מאגרים בהם הוא עושה שימוש כעת.


(בוידאו: תיעוד וידאו של התקיפה האמריקנית בעומק סוריה בתגובה לתקיפה הכימית הקודמת של אסד בסוריה)

כזכור, הבוקר דווח כי למעלה ממאה וחמישים בני אדם נהרגו אמש במתקפה של כוחות המשטר בעיר דומא. רוב ההרוגים: ילדים.

ע"פ הדיווחים, במסגרת התקיפה נעשה שימוש מסיבי בנשק כימי.

תמונות וסרטונים שהופצו מלמדים על גודל הזוועה. בתיעודים נראים ילדים פצועים והרוגים ברחובות, כשביניהם מסתובבים כוחות החירום בניסיון להציל את מי שניתן. התיעוד, כאמור, מזוויע ואנחנו נמנעים מלפרסם אותו מטעמים מובנים.

סוריה מכחישה את הדיווחים וטוענת שמדובר בקונספרציה של ארגוני המורדים לנוכח הקריסה הצבאית שלהם. מנגד, מחלקת המדינה האמריקנית טוענת כי אם הדברים יתבררו כנכונים – רוסיה תישא בהשלכות הבינלאומיות.

כזכור, לפני כחודשיים נחשף מברק סודי ביותר שנשלח ממשרד החוץ לכ-15 שגרירים ישראלים בחו"ל. במברק נטען כי ישראל חוששת שאסד יפעיל נשק כימי סמוך לגבול עמה ושאריות גז יחדרו לשטחה. בירושלים הבהירו: "נגיב בחריפות רבה על כל מקרה כזה". ראו בהרחבה כאן.

//www.jdn.co.il/breakingnews/954006

//www.jdn.co.il/news/world_news/823296

//www.jdn.co.il/news/world_news/823291

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *